czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Wapnowanie gleb – o czym należy pamiętać?

spot_imgspot_img

Wapnowanie gleb – jaki nawóz będzie odpowiedni? Od czego zależy skuteczność tego zabiegu?

Okres letnio-jesienny, czyli od zbioru zbóż po zimę jest jednym z najlepszych dla wykonywania takich zabiegów jak wapnowanie. 

Podstawowym elementem, który powinien poprzedzać zabieg wapnowania jest analiza gleby. Wykonując takie badania mamy przedstawiony obraz jakiej ilości i jakiego wapna potrzebujemy na swoje pola, by osiągnąć optymalny odczyn pH. Wapnowanie wpływa na wzmożoną aktywność biologiczną gleby. pH powyżej 6,0 – 6,5 sprzyja procesom uwalniania składników mineralnych z resztek roślinnych i nawozów naturalnych, a także zwiększa aktywności mikroorganizmów utleniających azot amonowy. Dzięki temu polepsza się zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe, które przyspieszają ich wzrost i zwiększają plon. Zmiana pH na bardziej zasadowy sprzyja również tworzeniu struktury agregatowej gleby i tym samym skutkuje poprawą warunków wodno-powietrznych. W konsekwencji przekłada się to na poprawę wzrostu korzeni, lepsze przemieszczanie się wody i składników pokarmowych w glebie, mniejsze zagrożenie erozją oraz mniejsze ryzyko spływu powierzchniowego składników pokarmowych.

 

Wapnowanie gleb – termin i dobór wapna

Jak już wcześniej wspomniano, okres letnio-jesienny jest uważany za najlepszy moment na wapnowanie gleb. Wszystko dlatego, że rozpuszczalność nawozów wapniowych w glebie wzrasta z wzrostem wilgotności i spadkiem temperatury gleby. Takie właśnie warunki zazwyczaj mamy w tym okresie. Na skuteczność wapnowania ma również wpływ dobre wymieszanie wapna z glebą. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wapna tuż po żniwach, na ściernisko. Pozwoli to na wymieszanie wapna z glebą bez wykonywania dodatkowych zabiegów agrotechnicznych. Jednak wtedy należy zwrócić uwagę na sposób mieszania, ponieważ do regulacji odczynu powinno dążyć się poprzez cały zakres głębokości. Dlatego pierwszy zabieg powinien pozwolić na wymieszanie wapna z niewielką warstwa gleby, a dopiero kolejny, po upływie kilku tygodni, na wymieszania na większą głębokość.

            Przed dokonaniem wyboru wapna na pola należy dobrze zapoznać się z rynkiem nawozów wapniowych i pamiętać, że na jakości wybieranych produktów nie należy oszczędzać. Wapno jest tak samo ważnym składnikiem jak saletra czy mocznik, dlatego zakupów dokonywać powinno się tylko ze sprawdzonych źródeł. Produkt ten powinien być również oznaczony odpowiednią kartą z podstawowymi informacjami i atestem. Przy zakupie konkretnego wapna warto wziąć również pod uwagę formę nawozu, skład oferowanego produktu, jego reaktywność oraz ilość, jaka będzie nam potrzebna. Ważną kwestią jest również wybór wyłącznie nawozów dopuszczonych do stosowania w rolnictwie.

Rodzaj wapna

Dobierając nawozy wapniowe ważnym kryterium jest szybkość działania danego wapna. Możemy wyróżnić tutaj wapno tlenkowe oraz węglanowe.

Szybko działającym wapnem jest wapno tlenkowe (CaO), ponieważ ta forma wchodzi w krótkim okresie reakcję z wodą. Taka reakcja powoduje, że odczyn gleby zmienia się bardzo szybko. Jednak wapno tlenkowe powoduje zbyt reaktywne działanie, co powoduje, że do gleby wprowadzany jest żrący wodorotlenek wapnia….

Pełną wersję artykułu, a w niej więcej na temat doboru wapna, terminu oraz przykładowych produktów z firm wapiennych przeczytasz w sierpniowym numerze miesięcznika Agro Profil 08/2020 od strony 22 – ZAMÓW TERAZ

wapnowanie gleb

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników