poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Bezpieczna praca na wsi

spot_img

Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym

Jak powszechnie wiadomo o wypadek nietrudno. Pośpiech, zmęczenie, rutyna do tego dużo zadań do wykonania w ciągu dnia powoduje mniejszą koncentrację i w najmniej oczekiwanym momencie może dość do tragedii. Jak tego unikać? Postaramy się podpowiadać, co robić, żeby do takich sytuacji nie dochodziło i jak zadbać o warsztat swojego miejsca pracy i bezpieczeństwo.

Bezpieczna praca z ciągnikiem

Wiedza o zagrożeniach i zasady BHP

Rolnik to zawód szczególnie narażony na ryzyko występowania sytuacji niebezpiecznych związanych z prowadzeniem swojej działalności. Wiąże się to nie tylko z miejscem pracy, budynkami inwentarskimi, ale również z obsługą i eksploatacją maszyn oraz pracą w nierzadko szkodliwych warunkach, gdzie mamy do czynienia z nadmiernym zapyleniem, bądź też z bezpośrednim kontaktem z nawozami lub ze środkami  ochrony roślin. Warto wiedzieć, gdzie i na jakie zagrożenia związane z wypadkiem można być narażonym i jak w prosty sposób można ustrzec się utraty zdrowia, a w najgorszym razie – życia.

Dbaj zawsze o porządek

Podwórze to podstawowe miejsce pracy. Garaże, obiekty inwentarskie i inne np. magazyny płaskie czy też silosy zbożowe to wizytówka wielu rodzinnych gospodarstw. Trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa poruszając się po obejściu.

Po pierwsze zawsze należy dbać o należyty porządek. Na podwórku nie może panować bałagan. Warto regularnie sprzątać, wyrzucać i segregować śmieci. Zawsze łatwiej poruszać się po równej, utwardzonej i nieśliskiej nawierzchni jak chodzić w koleinach po przejazdach maszyn rolniczych. Nie wspominając już o tym, kiedy to „takie tory” zamarzną! Wtedy o potknięcie czy upadek nie trudno. Wiele z nich kończy się złamaniem nogi czy też ręki. Chcąc uniknąć potknięć i upadków, najlepiej usunąć lub oznakować wystające z ziemi przedmioty, natomiast śliskie powierzchnie posypać np. żwirem.

Kolejny ważny aspekt to oświetlone podwórze. Trzeba też zwrócić uwagę na przewody elektrycznie – muszą one być prawidłowo zamocowane i zabezpieczone przed mechanicznymi uszkodzeniami. Muszą być tak rozprowadzone, by nie stały się przyczyną potknięć. Najlepiej podwiesić je, poprowadzić wzdłuż ścian lub zakopać w ziemi.

Zabezpieczenie otworów

Przy budynkach, zwłaszcza inwentarskich, znajdują się z reguły płyty obornikowe, studzienki czy też zbiorniki na odcieki i do magazynowania płynnych odchodów zwierzęcych. Dla zapewnienie bezpieczeństwa niezbędne jest zamocowanie pokryw i barierek ochronnych. Większe zbiorniki zaleca się ogrodzić, a bramkę wejściową zamknąć na klucz. Należy pamiętać o tym, że pokrywy, bramki i ogrodzenia nie mogą mieć ubytków ani dziur. Ma to szczególne znaczenie, gdy na terenie gospodarstwa przebywają dzieci.

https://agroprofil.pl/p/prenumerata-magazynu-agroprofil-12miesiecy/

Skoro mowa o dzieciach, to o ich bezpieczeństwo również należy zadbać. Rolnik musi oddzielić miejsce pracy od wypoczynku dzieci i innych domowników. Ogrodzenie przydomowe pozwoli uniknąć nagłego wtargnięcia dziecka np. pod koła jadącego ciągnika. Dobrze jest, gdy brama wjazdowa na teren gospodarstwa jest cofnięta w głąb podwórza. Wówczas wyjazd na drogę publiczną będzie łatwiejszy, ale też bezpieczniejszy.

Budynki na terenie gospodarstwa wymagają okresowego remontu. Nie można dopuścić do uszkodzeń fundamentów, ścian, stropu czy dachu. Trzeba pamiętać, że zły stan techniczny obiektów na terenie gospodarstwa może stanowić zagrożenie nie tylko dla domowników, ale również osób postronnych.

Oznaczone progi

Przy wejściu do budynku nie powinno być progu. Jeżeli już są to warto, żeby były jak najniższe i dobrze oznaczone np. żółto-czarnymi pasami. Przy każdym budynku powinien znajdować się włącznik światła. Trzeba też pamiętać o bieżącej wymianie przepalonych żarówek.

PRZECZYTAJ: Maszyny do zbioru zielonek – na co zwrócić uwagę?

W miejscach, gdzie są garażowane maszyny, czy też w pomieszczeniach, gdzie się przechowuje narzędzia zawsze musi panować porządek. Nauczenie się nawyku odkładania narzędzi po pracy w wyznaczone miejsce pozwoli szybko je znaleźć, kiedy będzie potrzebne. Takie pomieszczenia powinny być zamykane, a klucz nie powinien być dostępny dla dzieci.

W budynkach nie brakuje otworów w stropach i schodów. Powinny być one ogrodzone barierkami lub ramami ochronnymi. Tego typu zabezpieczenia można wykonać we własnym zakresie i niewielkim nakładem kosztów.

Atestowana drabina – bezpieczeństwo

W budynkach często mamy do czynienia z umieszczaniem różnych przedmiotów na regałach. Często by po nie sięgnąć trzeba skorzystać z drabiny. To proste wydawałoby się wyposażenie każdego gospodarstwa już nie raz pokazało, że nieumiejętne ustawienie zakończyło się upadkiem. Trzeba pamiętać, że drabiny tzw. samoróbki, może i są tańsze od tych atestowanych, ale nie zagwarantują zawsze należytego bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że fabryczna drabina jest wykonana z mocnych podłużnic i szczebli oraz zabezpieczenia przed przewróceniem (u góry haki, a u dołu ostre bolce do wbicie w ziemię lub antypoślizgowe nakładki.

Bezpieczna praca na drabinach

Zanim wejdzie się na drabinę trzeba ją prawidłowo ustawić. Trzeba tego dokonać na równym i utwardzonym podłożu. Kąt nachylenia drabiny nie może przekraczać 65-75 stopni. Nie wolno opierać drabiny o otwieranie bramy czy drzwi. Należy zwrócić uwagę na to, żeby drabina wystawała o ok. 0,75 m ponad powierzchnię, na którą została oparta. Ostatnią ważną zasadą, którą trzeba zawsze przestrzegać to wchodzenie i schodzenie z drabiny przodem do szczebli.

KRUS rusza z kampanią prewencyjno-informacyjną

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników