środa, 28 lutego, 2024

Autonomiczne ciągniki już w tym roku

spot_img

O ciągnikach autonomicznych mówi się dużo i to od dłuższego czasu. Zmiany i nowe wyzwania w rolnictwie wcześniej czy później spowodują, że na polach będziemy obserwować ciągniki pracujące bez operatorów. Może nie tak do końca, bowiem obecność traktorzysty będzie konieczna tylko przy dojeździe z gospodarstw na pole i z powrotem. Praca na danej działce będzie już wykonywana bez ingerencji operatora siedzącego w kabinie.

Koncern John Deere zaprezentował na targach CES 2022 w pełni autonomiczny ciągnik. Jego produkcja może się odbywać na masową skalę już w tym roku. Bazą jest ciągnik John Deere 8R, który może sam pracować w polu np. z pługiem dłutowym. Zestaw wyposażono w obsługę TruSet, system prowadzenia GPS i pełen pakiet najnowocześniejszych technologii. Na wyposażeniu jest zestaw 6 kamer stereo. Pozwalają one na wykrywanie wszelkich przeszkód wokół ciągnika oraz na kalkulowanie odległości. Producent podaje, że zapisane obrazy z kamer przekazywane są poprzez głęboką sieć neuronową, która klasyfikuje każdy piksel w czasie ok. 100 milisekund i decyduje, czy maszyna może kontynuować pracę, czy się zatrzymać, w zależności od wykrytej przeszkody.

Warto nadmienić, że autonomiczny ciągnik bez przerwy kontroluje swoją pozycję by daną pracę wykonać z dokładnością mniejszą, niż 2,5 cm. Rolą rolnika będzie tylko dojechać tym ciągnikiem z maszyną towarzyszącą na pole i konieczność skonfigurowania pracy zestawu. Jest to dokonywane z systemu John Deere Operations Center Mobile. Rolnik może uruchomić ciągnik poprzez przeciągnięcie palcem z lewej do prawej na ekranie swojego telefonu komórkowego, po czym zestaw pracuje sam. Gospodarz może wrócić do innych obowiązków i jednocześnie monitorować status ciągnika na swoim urządzeniu mobilnym. Korzystając z systemu John Deere Operations Center Mobile mamy dostęp do zdjęć, filmów oraz danych w czasie rzeczywistym co pozwala rolnikowi dostosować odpowiednią prędkość, głębokość, oraz pozostałe parametry robocze. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek anomalii lub problemów z maszyną, użytkownik dostanie powiadomienie na swoje urządzenie mobilne i będzie w stanie dokonać właściwych zmian, aby zoptymalizować pracę maszyny. 

spot_img
Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x