sobota, 24 lutego, 2024

Amazone UX SmartSprayer. Najwyższy poziom punktowej aplikacji

spot_img

Obecnie w dużych gospodarstwach rolnych, precyzyjna aplikacja herbicydów dolistnych „zielonych na zielonym” prowadzona jest w czasie rzeczywistym. W tym przypadku właściwy efekt daje użycie kamer firmy Bosch  wykrywających chwasty w kulturach uprawianych rzędowo. Natomiast system xarvio™ (ADE) firmy BASF Digital Farming Solutions autonomicznie decyduje o zastosowaniu środka ochrony roślin. 

System aplikacji herbicydów

Przy wykonywaniu wyżej opisanych zadań możliwa jest też aplikacja herbicydów doglebowych na całej powierzchni z dodatkowego zbiornika w systemie 2-liniowym w tym samym przejeździe. Wcześniejsze testy polowe wykazały, że tego rodzaju technologia zmniejsza użycie herbicydów do indywidualnych zabiegów nawet o 90%, w zależności od ilości chwastów i warunków polowych. Natomiast tegoroczne szerokie testy polowe buraków cukrowych, kukurydzy i rzepaku dodatkowo potwierdzają zalety tej technologii. 

Zaawansowana belka polowa

Zastosowana w omawianym systemie, nowa zaawansowana technologicznie belka polowa w praktyczny sposób integruje kamerę i moduły świetlne. Zapewnia też precyzyjną aplikację punktową dzięki aktywnemu prowadzeniu belki polowej typu ContourControl i unikalnemu na rynku systemowi aktywnego tłumienia drgań SwingStop. Natomiast połączenie indywidualnie przełączanych zaworów modulacji częstotliwości impulsów (PWFM) i specjalnie dobranych rozpylaczy punktowych Agrotop z rozstawem co 25 cm zapewnia precyzyjną aplikację punktową i maksymalne oszczędności przy prędkości roboczej do 12 km/h. 

System identyfikacji chwastów

Dodajmy, że nowoczesny system identyfikacji obrazu firmy Bosch rozpoznaje chwasty w ciągu milisekund na bardzo wczesnym etapie wzrostu w celu aplikacji herbicydów na docelową powierzchnię z dużą precyzją i wydajnością. Natomiast specjalnie opracowana technologia oświetlenia LED zapewnia wsparcie w trudnych warunkach oświetleniowych, takich jak zacienienie oraz w nocy. 
Kolejną zaletą zintegrowanego rozwiązania SmartSprayer jest jego przewaga nad satelitami i dronami, ponieważ rośliny są rozpoznawane z milimetrową dokładnością. System  umożliwia też aplikację w czasie rzeczywistym.

Dobór mieszanki herbicydów

Najlepsze ustawienia dla danego pola i zalecana mieszanka herbicydów do zastosowania z systemem SmartSpraying oparte są na zaawansowanej technologii systemu xarvio™ (ADE) firmy BASF Digital Farming. W tego rodzaju procesie różne parametry, takie jak: uprawiana kultura, rodzaj chwastów i warunki pogodowe są pobierane automatycznie z FIELD MANAGER xarvio™, przetwarzane na decyzje i przekazywane do systemu SmartSpraying przy uwzględnieniu najwyższych standardów zintegrowanej ochrony roślin. Efekt jest taki, że aplikacja herbicydu odbywa się we właściwym miejscu i czasie, z odpowiednią intensywnością. Dodajmy, że Firma Amazone wraz z firmami Bosch i BASF Digital Farming przeprowadziła już szereg badań i dzięki połączeniu interdyscyplinarnych metod wdrożyła je w produkt, który zyskał uznanie odbiorców. Będzie on też w nadchodzących latach stopniowo wprowadzany na rynek. 

Źródło i foto: AMAZONE-M.W. 

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x