Iran w ostatnich dniach walczy z atakiem szarańczy pustynnej, która jest uznawana za najbardziej niszczycielskiego szkodnika wędrownego na świecie.
Szkodniki opanowały pola uprawne na południu i zachodzie kraju. Jeden owad dziennie jest w stanie zjeść pokarm o wadze równej masie ciała (2g), pożywieniem mogą być wszystkie rośliny znajdujące się w okresie wegetacyjnym włączając w to zboża i inne rośliny uprawne. Ze względu na rozmiary gromad w jakich żyją, szkody przez nie dokonywane są ogromne.
Obecnie szarańcze obejmują obszar 2 tysięcy hektarów gruntów ornych. W ubiegłym roku szarańcza w Iranie dokonała spustoszenia na obszarze sięgającym 54 600 ha. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa szarańcza stanowi „poważne zagrożenie dla produkcji rolnej w Afryce, na Bliskim Wschodzie iw Azji Południowo-Zachodniej”
W zeszłym tygodniu New Delhi wysłało drugą partię 250 000 litrów pestycydów do Iranu w ramach regionalnej odpowiedzi na zagrożenie jakie niesie szarańcza. Główną uprawą w Iranie są orzeszki pistacjowe i daktyle.
Źrodło: Anadolu Agency
Foto: Pixaby