piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

System zawiódł. Rolnicy nie mogli i nie zdążyli złożyć wniosków o pomoc do pszenicy. KRIR interweniuje

spot_img

W ostatnich dniach narasta kontrowersja w środowisku rolniczym w związku z utrudnieniami w składaniu wniosków o pomoc dla producentów pszenicy. Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR), działając na podstawie wniosków wojewódzkich izb rolniczych, wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Roberta Telusa, domagając się przywrócenia terminu składania wniosków oraz poprawy dostępności do elektronicznego systemu składania wniosków. 

Problem ten dotyczy rolników, którzy z różnych przyczyn nie byli w stanie złożyć wniosków do 31 lipca 2023 r. i tym samym zostali pozbawieni szansy na uzyskanie niezbędnej pomocy finansowej.

Niedociągnięcia w procesie składania wniosków

Jednym z głównych problemów, na które zwraca uwagę KRIR, jest problematyczne funkcjonowanie elektronicznego systemu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), który miał być narzędziem ułatwiającym proces składania wniosków o pomoc dla producentów pszenicy. Rolnicy, którzy w końcu lipca otrzymali faktury za sprzedaną pszenicę, zderzyli się ze złej jakości systemem elektronicznym, który w wielu przypadkach nie przyjmował ich wniosków. 

System ten nie jest odpowiednio dostosowany do rzeczywistych potrzeb i wymagań rolników. Nie tylko brakuje jasnych i czytelnych odnośników do właściwego miejsca na stronie ARiMR, gdzie można złożyć wniosek, ale również w okresie nasilenia składania wniosków system przestaje działać lub generuje błędy. Skutki tych niedociągnięć spadają na nieszczęsnych rolników, którzy często zostają pozbawieni możliwości skorzystania z rządowej pomocy.

Postulat przywrócenia terminu i poprawy dostępności

KRIR w swoim piśmie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje o przywrócenie terminu składania wniosków o pomoc dla producentów pszenicy, którzy sprzedali ją między 15 kwietnia a 15 lipca. W ten sposób organizacja stara się stanąć w obronie interesów rolników, którzy znaleźli się w pułapce biurokracji i niedopasowanych rozwiązań technologicznych.

Ponadto, KRIR wyraża swoje obawy co do ogólnego charakteru rządowej pomocy dla rolników, która zdaniem organizacji ma ciągle chaotyczny charakter. Brak klarownych wytycznych dotyczących składania wniosków czy terminów skupu prowadzi do zamieszania i niepewności wśród producentów, co może prowadzić do niekorzystnych decyzji gospodarczych. Teraz pozostaje czekać na ewentualną decyzje ministra…

źródło: WIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x