środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Światowe ceny żywności spadły w sierpniu piąty miesiąc z rzędu

spot_img

Średnia wartość Indeksu Cen Żywności FAO obniżyła się w sierpniu o 1,9 % (piaty miesiąc z rzędu) do 138,0 pkt w porównaniu z lipcem. Ciągle wartość indeksu o 7,9 % przekracza poziom z sierpnia 2021 r. Za sierpniowy spadek cen indeksu odpowiadają niższe światowe ceny wszystkich grup towarów, jednak tempo spadku cen wyraźnie wyhamowało w porównaniu z lipcem, kiedy omawiany indeks obniżył się o prawie 9 %.

Indeks cen żywności FAO:

Indeks cen olejów roślinnych FAO spadł w sierpniu 3,3% do najniższego od roku poziomu 163,3 pkt. Do dalszego spadku indeksu przyczyniły się niższe światowe ceny oleju palmowego, słonecznikowego i rzepakowego, które z nawiązką rekompensowały wyższe notowania oleju sojowego. Międzynarodowe ceny oleju palmowego spadły w sierpniu piąty miesiąc z rzędu, napędzane przez rosnące możliwości eksportowe z Indonezji, głównie dzięki niższym podatkom eksportowym, a także sezonowo rosnącej produkcji w Azji Południowo-Wschodniej. W międzyczasie światowe wartości oleju słonecznikowego spadły z powodu utrzymującego się przytłumionego globalnego popytu importowego, który zbiegł się ze stopniowym wznawianiem dostaw z ukraińskich portów morskich. Międzynarodowe notowania oleju rzepakowego również spadły w sierpniu ze względu na perspektywę wystarczających dostaw na nadchodzący sezon 2022/23.

Indeks cen zbóż FAO w sierpniu obniżył się (w stosunku do lipca) o 1,4% do 145,2 pkt, ale jest ciągle o 11,4% powyżej sierpnia 2021 r. W sierpniu międzynarodowe ceny pszenicy spadły o 5,1 procent, co oznacza trzeci z rzędu miesięczny spadek, napędzany lepszymi perspektywami produkcji, zwłaszcza w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej, oraz wyższą dostępnością sezonową w miarę kontynuowania zbiorów na półkuli północnej, a także wznowieniem eksportu z portów czarnomorskich na Ukrainie po raz pierwszy od ponad pięciu miesięcy przerwy. Niemniej jednak światowe ceny pszenicy utrzymywały się o 10,6 proc. powyżej swoich wartości w sierpniu ubiegłego roku. Międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych wzrosły nieznacznie (+0,2 proc.) w sierpniu i były średnio o 12,4 proc. wyższe niż przed rokiem. Światowe ceny kukurydzy nieznacznie wzrosły, o 1. 5 proc., w dużej mierze pod wpływem niższych perspektyw produkcji w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych z powodu gorących i suchych warunków, podczas gdy wznowienie eksportu z Ukrainy uniemożliwiło dalszy wzrost cen. Z kolei światowe ceny jęczmienia i sorgo spadły odpowiednio o 3,8 proc. i 3,4 proc.

Wskaźnik cen produktów mlecznych FAO spadł w sierpniu o 2,0% do 143,5 pkt, ale ciągle jest o 23,5% wyższy niż w sierpniu 2021 roku. W sierpniu międzynarodowe notowania cen masła i mleka w proszku spadły, głównie ze względu na słabszy popyt na dostawy spot ze strony większości czołowych importerów, ponieważ zapasy pozostały wystarczające do zaspokojenia ich doraźnych potrzeb. Oczekiwania rynkowe dotyczące zwiększonych dostaw z Nowej Zelandii w nowym sezonie produkcyjnym również zaważyły ​​na cenach międzynarodowych, pomimo niższej produkcji mleka w kilku kluczowych regionach produkcyjnych, w tym w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Natomiast światowe ceny sera wzrosły dziesiąty miesiąc z rzędu, odzwierciedlając stały globalny popyt importowy i solidną sprzedaż wewnętrzną.

Indeks cen cukru FAO spadł czwarty miesiąc z rzędu, tracąc 2,1% (w sierpniu) do najniższego poziomu od lipca 2021 (110,4 pkt.). Spadły ceny etanolu w Brazylii, co spowodowało wzrost oczekiwań na większe wykorzystanie trzciny cukrowej do produkcji cukru. Jednak niższa niż wcześniej oczekiwano produkcja cukru w ​​Brazylii w pierwszej połowie sierpnia z powodu niekorzystnych warunków pogodowych oraz utrzymujące się obawy dotyczące wpływu suchych warunków na zbiory w 2022 r. w Unii Europejskiej zapobiegły bardziej znaczącym spadkom cen cukru. Do ograniczenia spadku światowych cen cukru (wyrażonych w dolarach) przyczyniło się również umocnienie brazylijskiego reala w stosunku do dolara amerykańskiego.

Indeks cen mięsa FAO obniżył się w sierpniu o 1,5%, do 122,7 pkt, co oznacza drugi miesiąc spadkowy z rzędu z rekordowego poziomu z czerwca 2022 r., ale ciągle poziom o 8,2 proc. powyżej odpowiedniej wartości w sprzed roku. W sierpniu spadły międzynarodowe notowania mięsa drobiowego, co było spowodowane mniejszymi zakupami importowymi czołowych importerów oraz nieco wyższą dostępnością światowego eksportu. Tymczasem światowe ceny mięsa wołowego spadły z powodu słabego popytu krajowego w niektórych wiodących krajach eksportujących, zwiększając dostawy eksportowe i skromny wzrost dostaw australijskich. Z kolei notowania cen wieprzowiny wzrosły ze względu na utrzymującą się niską podaż świń gotowych do uboju, podczas gdy ceny mięsa owczego wzrosły umiarkowanie ze względu na zwiększony popyt importowy z niektórych krajów europejskich, rekompensujący mniejsze zakupy przez Chiny.

Zmiany cen poszczególnych subindeksów FAO:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: FAO

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x