Co znajdziesz w artykule?
Według raportu FAO wskaźnik cen produktów mlecznych wyniósł średnio 130,6 punktów w sierpniu, co stanowi wzrost o 2,8 punktów (2,2 procent) w porównaniu z lipcem i jest o 16,3 punktów (14,2 procent) wyższy od odpowiadającej mu wartości sprzed roku.
W sierpniu drożały wszystkie produkty mleczne
Międzynarodowe notowania cen wszystkich produktów mlecznych wzrosły w sierpniu, przy czym najbardziej wzrosły notowania pełnego mleka w proszku z powodu wzrostu popytu importowego na dostawy spot i ograniczonych zapasów w głównych regionach produkcyjnych.
Międzynarodowe ceny masła i odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły, przy czym notowania masła osiągnęły rekordowy poziom, wspierane przez zwiększony popyt na dostawy krótkoterminowe i długoterminowe oraz niepewność co do adekwatności dostaw mleka w Europie Zachodniej, pomimo spadków notowań cen w Oceanii z powodu mniejszego popytu i oczekiwań na sezonowy wzrost dostaw mleka.
Tymczasem ceny sera na świecie wzrosły, co było spowodowane ograniczonymi zapasami i mniejszą produkcją sera w Europie, w połączeniu ze zwiększonym globalnym popytem importowym.
Notowania indeksu cen przetworów mlecznych FAO (wykres)
Ceny mleka i nabiału na rynku krajowym
Krajowe ceny skupu mleka
Ceny skupu mleka w kraju na tle UE
Ceny produktów mleczarskich w kraju
W tabeli pokazane są zmiany cen wybranych produktów mleczarskich w oparciu o kurs EURO i w skali tygodnia, miesiąca, początku roku, roku i dwóch lat.
Źródło: FAO, MRiRW