wtorek, 15 października, 2024
spot_img

Wzrosty na giełdowym rynku zbóż wyhamowały, a rzepak stracił w minionym tygodniu na wartości

spot_img

Końcówka tygodnia kończącego się 6-go września przyniosła na giełdach korektę spadkową w notowaniach zbóż i oleistych. W Chicago inwestorzy spekulacyjni wrócili do sprzedawania trzech głównych kontraktów (kukurydza, pszenica i soja), a negatywną dla surowców atmosferę pogłębiły rosnące obawy o kondycję amerykańskiej i chińskiej gospodarki. Ciągle jednak w skali całego tygodnia kontrakty zbożowe (podobnie jak soja) podrożały. Bardzo dużą stratę tygodniową odnotował jednocześnie kanadyjski, a za nim unijny kontrakt na rzepak.

Cena canoli w Winnipeg wróciła w okolice wieloletnich minimów

Kanadyjska canola runęła w dół o ponad 7% w minionym tygodniu po tym jak Chiny wszczęły działania mające na celu zablokowanie importu rzepaku z Kanady. Państwo Środka ogłosiło, że wszczyna postępowanie antydumpingowe w związku z nadmiernym importem rzepaku z Kanady. Jest to odwet za cła nałożone przez Kanadę na import chińskich samochodów elektrycznych.

Unijnemu rzepakowi zaszkodziły spadki na rynku kanadyjskiej canoli

Notowania unijnego rzepaku poruszają się od ponad miesiąca w szerokim przedziale 445-475 eur/t. Wycena serii listopadowej zamknęła tydzień ceną 464,0 eur/t, tracąc w tygodniu 6,25 euro (-1,3%). Do ubiegłotygodniowego spadku notowań w Paryżu przyczyniła się gwałtowna przecena kanadyjskiej canoli. Dodatkowo całemu sektorowi biopaliw szkodzi najtańsza w tym roku ropa.

Spadki z końcówki tygodnia ograniczyły tygodniową skalę wzrostu kontraktów na zboża i soję

Warto przypomnieć, że długo oczekiwane odbicie w notowaniach amerykańskiej (też unijnej) kukurydzy i pszenicy rozpoczęło się 27-go sierpnia, kiedy to wzrost zamówień eksportowych na tanie amerykańskie pochodzenie (w Chicago kontrakty zaliczały 4-letnie minima) i pogorszenie warunków pogodowych w Pasie Kukurydzy, a w konsekwencji kondycji upraw sprowokowało inwestorów spekulacyjnych do (od)kupowania kontraktów.

W efekcie najbliższa seria kukurydzy i soi podrożały w skali tygodnia o ok. 3%, a pszenica SRW odbiła w Chicago o 6% w tygodniu kończącym się 30-go sierpnia 2024 roku.

Do środy minionego tygodnia (04.09.2024) wzrosty były kontynuowane, ale w końcówce tygodnia doszło do wyprzedaży kontraktów na szerokim rynku surowcowym. Ograniczyło to skalę ubiegłotygodniowego wzrostu na rynku zbóż po obu stronach Atlantyku.

Obawy o wystąpienie recesji w USA i Chinach negatywnie wpływają na rynek surowców

Negatywnie na szeroki rynek surowców wpływa zagrożenie spadkiem popytu ze strony dwóch największych gospodarek na świecie, czyli Chin i Stanów Zjednoczonych. Duże przeceny widoczne są na ropie, która jest najtańsza w tym roku i metalach (miedź, żelazo).

W Paryżu ubiegły tydzień zaczął się dla unijnych kontraktów na zboża od kontynuacji wzrostów. W połowie tygodnia kukurydza i pszenica wspięły się na 3/4-tygodniowe maksima, by stracić nieco w kolejnych dniach. Jedynie mało płynna wrześniowa seria pszenicy, której obrót kończy się we wtorek (10.09.2024) straciła mocniej w piątek, a w efekcie też w skali całego minionego tygodnia.

Pszenica z dostawą w grudniu oscylowała od minionej środy wokół poziomu 220 eur/t i zamknęła piątek ceną 218,75 eur/t. Kontrakt ten zyskał w skali tygodnia 2,25 eur/t.

Kukurydza z terminem realizacji w listopadzie zamknęła tydzień ceną 202 eur/t po wzroście o 3,25 euro w rozliczeniu tygodniowym.

Dopiero od dwóch tygodni europejski rynek pszenicy zdaje się reagować na katastrofalne zbiory we Francji i słabe w Niemczech. Według KE francuska produkcja pszenicy miękkiej sięgnie w tym roku zaledwie 26,3 mln ton wobec 35,0 mln ton przed rokiem i będzie o 1/4 poniżej średniej. W Niemczech zbiory powinny spaść o 10,4% poniżej średniej i wynieść skromne 19,6 mln ton (21,3 mln ton w 2023 roku).

Do kontynuacji odbicia w Paryżu potrzebne są wzrosty na amerykańskim rynku

Końcówka minionego tygodnia pokazuje, że do kontynuacji odbicia unijnych kontraktów potrzebne jest utrzymanie tendencji wzrostowej w notowaniach zbóż na giełdzie w Chicago. Tymczasem popyt na amerykańską pszenicę po wyższej cenie osłabł, a na unijną jest wyjątkowo niski. Jednocześnie wyjątkowe tempo eksportu, jak na tę porę sezonu, notuje ukraińska pszenica. Ciągle dobrze sprzedaję się też ziarno rosyjskiej pszenicy. Ogranicza to potencjał ewentualnych wzrostów. Nadal dużym zainteresowaniem cieszy się amerykańska kukurydza i soja, a utrzymująca się gorąca i sucha pogoda w Pasie Kukurydzy pogarsza nieco doskonałe prognozy tegorocznych zbiorów obu głównych upraw.

Okresowe zmiany notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych (tabela)

Rzut oka na wykresy notowań kontraktów futures (zamknięcie z 06.09.2024)

Kontrakty na zboża

Kontrakty na nasiona oleiste

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x