Niestety wszystkie województwa zostały dotknięte suszą. Najgorsza sytuacja jest w województwie zachodniopomorskim pomorskim oraz w województwie warmińsko-mazurskim – informuje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).
„Od 1 maja do 30 czerwca 2021 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -101 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 7 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 IV-20 VI).” W związku z powyższym stwierdzono występowanie suszy rolniczej na terenie 16 województw:
- zachodniopomorskiego,
- pomorskiego,
- wielkopolskiego,
- łódzkiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- lubelskiego,
- świętokrzyskiego,
- kujawsko-pomorskiego,
- podlaskiego,
- opolskiego,
- dolnośląskiego,
- podkarpackiego,
- mazowieckiego,
- lubuskiego,
- śląskiego,
- małopolskiego.
Susza wystąpiła aż w 11 uprawach
Susza występowała w jedenastu uprawach: zbóż jarych, rzepaku i rzepiku krzewów owocowych, zbóż ozimych roślin strączkowych. kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, truskawek, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew owocowych.
W analizowanym okresie największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 750 gminach (30 % gmin Polski). Suszę notowano na obszarze 8,43% gruntów ornych kraju.
Źródło:iung.pl