niedziela, 1 sierpnia, 2021

Paszportyzacja polskiej żywności – zakończenie konsultacji

-REKLAMA-spot_img

W trakcie konsultacji rynkowych Zamawiający, tj. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) przeprowadził szereg rozmów dotyczących planowanego działania o udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem będzie realizacja pilotażu dla rynku wołowiny, wieprzowiny i ziemniaka.

Celem całego projektu KOWR jest opracowanie prototypu systemu IT wspierającego identyfikowalność w produkcji żywności (food traceability) „od pola do stołu” w najważniejszych ogniwach łańcucha dostaw.

Spotkania z firmami, które zgłosiły chęć uczestnictwa poprzez wysłanie odpowiedniego formularza, odbywały się od 27 kwietnia do 20 maja 2021 roku. Podczas rozmów zwracano uwagę nie tylko na korzyści projektu, ale także na trudności organizacyjne i potencjalne ryzyka dla całości przedsięwzięcia. Poruszano także takie tematy jak zastosowanie biometrii, weryfikacja autentyczności danych wprowadzanych do nowego systemu, samej architektury jak i sposobu przechowywania danych.

Etap wstępnych konsultacji zakończył się 26 maja 2021 roku, kiedy to ich wyniki przedstawione zostały Komitetowi Sterującemu. Fakt zakończenia tego etapu został jednak podany do wiadomości publicznej w ostatnich dniach czerwca. Wtedy też opublikowano protokół końcowy z oficjalnymi informacjami dotyczącymi rozmów.

Całość projektu dotyczy ważnego tematu identyfikowalności produktów oraz monitorowania produkcji żywności na całej rozpiętości łańcucha dostaw. Być może w dobie licznych zafałszowań w sektorze spożywczym Polska planuje zaostrzenie przepisów lub zobligowanie producentów do stosowania nowoczesnych narzędzi zapewniających food traceability.

Co to jest traceability? Zapraszamy do lektury artykułu: https://traceon.pl/pl/#traceability

Zespół KORSOL – producent systemu TraceON

-REKLAMA-spot_img

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
532ObserwującyObserwuj
7,980SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły