sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Sukces polskiej branży olejarskiej. Kolejny rok z rekordowym przerobem rzepaku!

spot_img

W 2022 roku branża olejarska w Polsce nie zwolniła tempa. Przerób rzepaku w tłoczniach zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju utrzymał się na rekordowym poziomie, osiągając łącznie 3,27 mln ton!

Rzepak już poniżej 3 tys. złotych za tonę
zdj: pixabay

Rekordowe zbiory rzepaku przełożyły się na wzrost produkcji oleju

Szczególnie wysoka podaż rzepaku po zbiorach przełożyła się na rekordowy przerób nasion z perspektywy II półrocza, kiedy to członkowie PSPO zagospodarowali 1,69 mln ton, co stanowi wzrost o ok. 40 tys. ton w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku. W całym 2022 roku wyprodukowano 1,35 mln ton oleju surowego wobec 1,32 mln ton w roku 2021. Oznacza to, że przetwarzany rzepak charakteryzował się wyższym niż w poprzednich latach średnim zaolejeniem nasion, co jest pozytywnym sygnałem dla branży i rolników.

Branża produkcji oleju z rzepaku w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie 

Produkcja oleju rafinowanego również wzrosła w 2022 roku, osiągając wynik 547 tys. ton, co stanowi wzrost o 22 tys. ton w porównaniu do roku poprzedniego. Wszystkie te dane pokazują, że branża produkcji oleju z rzepaku w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie i jest w stanie dostosować się do zmieniających się potrzeb rynku. To dobra wiadomość dla rolnictwa, które może mieć pewność, że swój surowiec znajdzie odpowiednie zastosowanie i zagospodarowanie, problemem obecnie jest niestety jest zbyt niska cena, by mówić o rentowności uprawy.  

„Całkowity przerób rzepaku w 2022 roku przez firmy zrzeszone w naszym Stowarzyszeniu był praktycznie na tym samym poziomie co w roku 2021, więc można powiedzieć, że nadrobiliśmy nieco mniejszy przerób w pierwszej połowie roku wynikający m.in. z zawirowań na europejskim rynku surowcowym związanych z wybuchem wojny w Ukrainie. Wysokie zbiory krajowe i generalnie zmiana sytuacji na rynkach rolnych zwiększyły dynamikę działalności krajowych tłoczni, która miejmy nadzieję będzie się utrzymywać w 2023 roku wspomagając stabilizację sytuacji w rolnictwie. Dzięki wysokiemu przerobowi w 2022 byliśmy także głównym dostawcą krajowych pasz wysokobiałkowych w postaci śruty i makuchu rzepakowego w ilości prawie 1,9 mln ton” – powiedział Mariusz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Rekordowy wzrost rafinacji oleju rzepakowego w Polsce: branża biopaliw odgrywa ważną rolę

Warte uwagi, jest również to, że w II kwartale 2022 roku, branża rafinacji oleju rzepakowego odnotowała rekordowy wzrost, sięgający 46%, ze względu na dodatkowe zapotrzebowanie na rynku europejskim, gdzie doszło do przerwania łańcuchów dostaw oleju spożywczego z powodu wojny na Ukrainie. Niemniej jednak, w drugiej połowie roku sytuacja ustabilizowała się i udział rafinatu spadł do około 38%, co pokazuje, że sektor biopaliw odgrywa ważną rolę w przetwarzaniu uprawianego w Polsce rzepaku i wskazuje na duży potencjał ze strony krajowego łańcucha produkcyjnego biodiesla. 

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x