Co znajdziesz w artykule?
W 2022 roku branża olejarska w Polsce nie zwolniła tempa. Przerób rzepaku w tłoczniach zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju utrzymał się na rekordowym poziomie, osiągając łącznie 3,27 mln ton!
Rekordowe zbiory rzepaku przełożyły się na wzrost produkcji oleju
Szczególnie wysoka podaż rzepaku po zbiorach przełożyła się na rekordowy przerób nasion z perspektywy II półrocza, kiedy to członkowie PSPO zagospodarowali 1,69 mln ton, co stanowi wzrost o ok. 40 tys. ton w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku. W całym 2022 roku wyprodukowano 1,35 mln ton oleju surowego wobec 1,32 mln ton w roku 2021. Oznacza to, że przetwarzany rzepak charakteryzował się wyższym niż w poprzednich latach średnim zaolejeniem nasion, co jest pozytywnym sygnałem dla branży i rolników.
Branża produkcji oleju z rzepaku w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie
Produkcja oleju rafinowanego również wzrosła w 2022 roku, osiągając wynik 547 tys. ton, co stanowi wzrost o 22 tys. ton w porównaniu do roku poprzedniego. Wszystkie te dane pokazują, że branża produkcji oleju z rzepaku w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie i jest w stanie dostosować się do zmieniających się potrzeb rynku. To dobra wiadomość dla rolnictwa, które może mieć pewność, że swój surowiec znajdzie odpowiednie zastosowanie i zagospodarowanie, problemem obecnie jest niestety jest zbyt niska cena, by mówić o rentowności uprawy.
„Całkowity przerób rzepaku w 2022 roku przez firmy zrzeszone w naszym Stowarzyszeniu był praktycznie na tym samym poziomie co w roku 2021, więc można powiedzieć, że nadrobiliśmy nieco mniejszy przerób w pierwszej połowie roku wynikający m.in. z zawirowań na europejskim rynku surowcowym związanych z wybuchem wojny w Ukrainie. Wysokie zbiory krajowe i generalnie zmiana sytuacji na rynkach rolnych zwiększyły dynamikę działalności krajowych tłoczni, która miejmy nadzieję będzie się utrzymywać w 2023 roku wspomagając stabilizację sytuacji w rolnictwie. Dzięki wysokiemu przerobowi w 2022 byliśmy także głównym dostawcą krajowych pasz wysokobiałkowych w postaci śruty i makuchu rzepakowego w ilości prawie 1,9 mln ton” – powiedział Mariusz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.
Rekordowy wzrost rafinacji oleju rzepakowego w Polsce: branża biopaliw odgrywa ważną rolę
Warte uwagi, jest również to, że w II kwartale 2022 roku, branża rafinacji oleju rzepakowego odnotowała rekordowy wzrost, sięgający 46%, ze względu na dodatkowe zapotrzebowanie na rynku europejskim, gdzie doszło do przerwania łańcuchów dostaw oleju spożywczego z powodu wojny na Ukrainie. Niemniej jednak, w drugiej połowie roku sytuacja ustabilizowała się i udział rafinatu spadł do około 38%, co pokazuje, że sektor biopaliw odgrywa ważną rolę w przetwarzaniu uprawianego w Polsce rzepaku i wskazuje na duży potencjał ze strony krajowego łańcucha produkcyjnego biodiesla.