środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Stacje coraz więcej zarabiają na sprzedaży paliw

spot_img

Wrzesień przyniósł gwałtowne załamanie na rynku ropy. Światowe ceny surowca spadły od początku miesiąca już o kilkanaście procent. Osłabienie złotego do dolara zmniejszyło wpływ tańszej ropy na ceny hurtowe paliw, ale i tak PKN Orlen tylko w ostatnim tygodniu (02-09.09.2020) obniżył o prawie 6 groszy na litrze cenę Pb95 i o 9 groszy cenę diesla. W tym czasie ceny średnie (płacone na stacjach paliw) Pb95 wzrosły, a ON pozostały na wielomiesięcznych maksimach. Oznacza to jeszcze wyższe zyski stacji paliw!!! Warto zauważyć, że detaliści z nawiązką odrobili straty wynikające z zerowych lub ujemnych marż utrzymujących się w czerwcu i lipcu. Średnia marża modelowa ze sprzedaży Pb95 wynosi w 2020 roku aż 24 gr/l, a dla ON – 25 gr/l. Dla porównania W latach 2017-2019 stacje zarobiły średnio 17-20 gr/l benzyny 95 oktanów i 9-13 gr/l oleju napędowego.

Rosnące marże stacji paliw powodują, że mocno wzrosły różnice cen na najtańszych i najdroższych stacjach paliw. Ponownie warto zatem szukać tanich stacji zlokalizowanych najczęściej przy centrach handlowych.

Ceny średnie paliw w detalu: 09-09-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 4,79 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,48 zł/l (+3 gr/l);

• ON: 4,39 zł/l (0 gr/l);
• LPG: 1,99 zł/l (0 gr/l).

Ceny na stacjach rosną podczas gdy w hurcie spadają:

Rynek ropy:

Strona popytowa budzi coraz większe obawy inwestorów na giełdowym rynku ropy. Globalna pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a epidemiolodzy zapowiadają II jej fazę w krajach, gdzie nastąpiło wygaszenie choroby. Wprawdzie niewielu przewiduje, że rządy ponownie w panice pozamykają całe gałęzie gospodarki, to jednak powrót wielu ograniczeń jest realny i zapewne przełoży się na mniejszą konsumpcję ropy. Zachęca to inwestorów spekulacyjnych do sprzedaży kontraktów na ropę. W konsekwencji notowania surowca zaczęły gwałtownie spadać od początku września. Notowania odmiany WTI cofnęły się w pobliże 37 usd/b, a cena ropy Brent do 40 usd/b. W obu przypadkach oznacza to kilkunastoprocentową przecenę i najniższe poziomy od czerwca tego roku.

Notowania ropy WTI / Brent (usd/b) na tle pozycji netto kapitału spekulacyjnego (na ropie WTI) (09-09-2020):

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Ceny paliw w hurcie:

W hurtowych cennikach, ostatni tydzień (kończący się 9-września 2020) przyniósł blisko 6-groszowy spadek ceny Pb95 (-4 gr/l tydzień wcześniej) i 9-groszowy spadek ceny oleju napędowego (-gr/l tydzień wcześniej).

Cena średnia Pb95 na stacjach paliw zwiększyła się nawet, a ON pozostała niezmieniona, dzięki czemu ich marże (średnie) ze sprzedaży osiągnęły wysoki poziom – 26 groszy na litrze benzyny 95 i 39-groszowy w przypadku oleju napędowego.

W połowie 37-tygodnia 2020 marża modelowa ze sprzedaży Pb95 wzrosła do 26 gr/l (z 18 gr/l tydzień wcześniej), a w przypadku ON wzrosła z 32 gr/l – tydzień wcześniej, do 39 gr/l. Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017: 17 groszy,
  • 2018: 20 groszy,
  • 2019: 18 groszy,
  • 2020: 24 grosze, a w 36 tygodniu tego roku marża wyniosła 18 gr/l.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017: 13 groszy,
  • 2018: 9 groszy,
  • 2019: 10 groszy,
  • 2020: 25 groszy, a w tygodniu 35 marża wyniosła 32 gr/l.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Zmiany cen w skali roku:

Ceny hurtowe diesla utrzymują się znacznie poniżej ceny Pb95:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Romek
Romek
3 lat temu

Stacje coraz więcej zarabiają na sprzedaży paliw ? Nie wiem kto pisał ten artykuł ale chyba się nie zna…. Najwięcej to zarabia ale Państwo, aż ponad 51% jak już nie więcej jej wartości. A stacje zarabiają groszowe sprawy 😉 Jedynie co to kawa i hotdogi to zarobek z 200/300 % jak nie więcej ;)) POZDRO

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x