środa, 19 lutego, 2025

Spadło tempo eksportu pszenicy z basenu Morza Czarnego

spot_img

Po silnym początku sezonu 2024/25, tempo eksportu pszenicy z regionu Morza Czarnego znacznie spadło w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Eksport rosyjskiej pszenicy obniżył się o ponad połowę od października

Eksport rosyjskiej pszenicy spadał przez trzy kolejne miesiące, zgodnie z informacjami o przepływach handlowych z LSEG, spadając z 5,4 mln ton w październiku do 2,5 mln ton w styczniu. Wolumen w styczniu oznacza spadek o 35% rok do roku. Tymczasem eksport pszenicy z Ukrainy spadł z 0,8 mln ton w grudniu do 0,7 mln ton w styczniu, a wynik styczniowy oznaczał spadek o 59% rok do roku.

Spadek rosyjskiego eksportu wymuszany jest przez kwoty eksportowe i mniejszą produkcję

Produkcja pszenicy w Rosji w sezonie 2024/25 spadła o 10,0 mln ton do 81,5 mln ton (USDA) z powodu mrozów i wiosennej suszy. Aby zarządzać panować nad krajową inflacją z powodu niższej podaży, rząd rosyjski wprowadził kwotę eksportową w wysokości 10,6 mln ton na pszenicę, począwszy od 15 lutego do 30 czerwca.

Mniejsze stare zapasy i produkcja ogranicza eksport ukraińskiej pszenicy

Tymczasem gwałtowny spadek zapasów początkowych (po poprzednich sezonach) i zmniejszenie produkcji o 0,4% (r/r) do 22,9 mln ton (USDA) w tym sezonie ograniczyły dostępność pszenicy na Ukrainie.

USDA oczekuje spadku ukraińskiego i rosyjskiego eksportu pszenicy w skali roku

W rezultacie USDA prognozuje, że eksport pszenicy z Rosji i Ukrainy spadnie o 17% i 14% w ujęciu rok do roku i wyniesie odpowiednio 45,5 mln ton i 15,5 mln ton.

Od rozpoczęcia sezonu (w lipcu 2024) Rosja wyeksportowała 29,9 mln ton pszenicy, podczas gdy Ukraina wyeksportowała 8,1 mln ton. Dla Rosji te wielkości są niższe od ubiegłorocznych, ale wyższe od trzyletniej średniej.

Jednocześnie na Ukrainie tempo eksportu spadło poniżej trzyletniej średniej, ale nadal jest wyższe od poziomu z zeszłego sezonu.

Jaki jest potencjał eksportowy na resztę sezonu?

Na podstawie prognozy USDA dotyczącej eksportu i danych p zrealizowanym eksporcie (LSEG), Rosja nadal ma dostarczyć na rynek około 15,6 mln ton pszenicy, podczas gdy Ukraina 7,3 mln ton do końca sezonu 2024/25. Oznacza to 3,12 mln ton miesięcznie dla Rosji i 1,46 mln ton miesięcznie dla Ukrainy.

Biorąc pod uwagę obecne zaawansowanie i kwotę eksportową wchodzącą w życie w Rosji w przyszłym tygodniu, prawdopodobne jest, że prognozy eksportowe USDA mogą nie zostać spełnione.

Szacunki eksportu z prognoz lokalnych, takich jak SovEcon (42,8 mln ton dla Rosji) i APK-Inform (14,5 mln ton dla Ukrainy) są niższe.

Do końca sezonu możemy obserwować ograniczoną presję wzrostową w europejskich cenach pszenicy

Patrząc w przyszłość, jeśli spadkowy trend eksportu się utrzyma, możemy zobaczyć mniejszą podaż na światowych rynkach pszenicy, co może wesprzeć europejskie, a więc krajowe ceny, które mogą rosnąć w końcówce sezonu 2024/25.

Z drugiej strony jednak powolny globalny popyt, wynikający ze spowolnienia światowej gospodarki, prawdopodobnie ograniczać będzie skalę wzrostów.

Źródło: ahdb, USDA

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x