sobota, 24 lutego, 2024

Spadek zbiorów na Ukrainie wpłynie na pogorszenie światowego bilansu zbóż

spot_img

Według pierwszej prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) na sezon 2022/23 zbiory kukurydzy na Ukrainie spadną o ponad 22 mln ton (-54%) do tylko 19,5 mln ton.  Jednocześnie USDA oczekuje, że Ukraina zbierze w tym roku 21,5 mln ton pszenicy w porównaniu do 33,0 mln ton przed rokiem (-35%). Skokowy spadek ukraińskiej produkcji przełoży się na pogorszenie globalnego bilansu na rynku zbóż w nowym sezonie.

Prognoza na nowy sezon zakłada, że światowe zbiory wszystkich zbóż spadną o 1%, do 2,765 mld ton. W mniejszym zakresie, bo o skromne 0,2% do 2,791 mld ton, powinna obniżyć się konsumpcja, która przewyższy jednak produkcję.

Konsekwencją powinien być spadek globalnych zapasów zbóż o 2,6% (r/r), do 783,6 mln ton na koniec 2022/23.

Na pogorszenie globalnego bilansu na rynku zbóż największy wpływ ma cięcie produkcji na Ukrainie po rekordowych zbiorach w 2022 roku. USDA zakłada, że swojego rekordu produkcji pszenicy nie powtórzy również Australia i Argentyna, ale wstępne prognozy dla tych krajów są dobre. Jednocześnie oczekiwany jest silny wzrost produkcji zbóż w Kanadzie po katastrofalnych zbiorach w 2021 roku.

Prognoza na kończący się sezon 2021/22

Wraz z prognozą na sezon 2022/23 zaktualizowana została w górę (m/m) prognoza zapasów końcowych zbóż (+6,7 do 804,2 mln ton) w obecnym sezonie, głównie dzięki cięciu spożycia i podniesienia zapasów początkowych.

Oczekiwane na koniec tego sezonu zapasy ziarna zbóż powinny minimalnie (+0,3%) wzrosnąć rok do roku.

Pszenica najmocniej zyskała po publikacji majowych prognoz USDA

W czwartek w Chicago seria najbliższa umocniła się aż o prawie 6%, a unijny kontrakt na pszenicę z dostawą we wrześniu podrożał o prawie 3% (+10,5 eur/t do 413,75 eur/t), ustalając nowy szczyt serii. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył bardziej niż oczekiwano prognozy amerykańskich zapasów starych i nowych upraw, podobnie jak światowe zapasy pszenicy w nowym sezonie.

W czwartek mocno drożała też kukurydza, szczególnie w Paryżu. Seria na nowy zbiór kosztuje już 358,75 eur/t, czyli tylko o 5 euro poniżej wyceny kontraktu na stary zbiór.

Wprawdzie USDA podniósł prognozę światowych zbiorów i zapasów w obecnym sezonie, ale o 3% (-35 mln ton) zmniejszył (r/r) zbiory kukurydzy w sezonie 2022/23. Konsekwencją mniejszych oczekiwanych zbiorów będzie spadek globalnych zapasów tego zboża w kolejnym sezonie.

Rzepak unijny potaniał w czwartej, śladem olejów roślinnych, o niespełna 1 euro do 848,5 eur/t. W przypadku nasion oleistych, USDA pokazał gorszy niż w kwietniu obraz światowego bilansu tych nasion w kończącym się sezonie 2021/22. Za to prognoza na nowy sezon jest bardzo optymistyczna, bo zakłada ponad 8% wzrost (r/r) produkcji i aż 15% wzrost zapasów końcowych nasion oleistych w sezonie 2022/23. 

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: USDA

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x