wtorek, 27 lutego, 2024

NSZZ RI Solidarność domaga się zmian

spot_img

Konieczność wydłużenia funkcjonowania ustawy o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi to jeden z głównych tematów, które omawiano podczas wtorkowego (26 stycznia br.) spotkania Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą.

Postulaty związkowców

Temat regulacji dotyczących obrotu ziemią rolną podjęto w kontekście zapowiadanej przez Ministerstwo i Rząd nowelizacji ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Prezydium NSZZ RI „Solidarność”, biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia rolników z zakresu obrotu nieruchomościami rolnymi oraz ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, a także mając na względzie obecną sytuację ekonomiczną i trudności finansowe gospodarstw rodzinnych, związane także z ASF i epidemią COVID-19, zaproponowało swój pakiet rozwiązań. 

10 lat wstrzymania i 2 hektary 

Zdaniem związkowców korzystne dla rolników byłoby: 
– Wydłużenie okresu wstrzymania sprzedaży w stosunku do propozycji zawartej w projekcie ww. ustawy –  z 5 do 10 lat.
– Pozostawienie na dotychczasowym poziomie 2 ha powierzchni nieruchomości rolnych wobec których wstrzymanie sprzedaży nie będzie miało zastosowania.
– Możliwość odroczenia spłaty kredytów na zakup ziemi i wydłużenie okresu spłaty do 25 lat.
– Możliwość odkupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na wniosek rolnika nieruchomości rolnej będącej przedmiotem kredytu na zakup ziemi z możliwością jej dzierżawienia przez rolnika.
– Wprowadzenie zapisu na podstawie którego: w przypadku wpływu do KOWR wniosku zbywcy na wyrażenie zgody na zbycie na rzecz podmiotu, który nie jest rolnikiem indywidualnym, prawo pierwszeństwa w zakupie przedmiotowych gruntów przysługiwałoby KOWR.
– Przywrócenie zapisu zgodnie z którym, potencjalny nabywca nieruchomości rolnej (podmiot), musi dać rękojmię należytego prowadzenia gospodarstwa.

Mało czasu na zmiany

Przypomnijmy: 30 kwietnia 2021 r.  upłynie termin 5-letniego zakazu sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych na mocy Ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa z 2016 r. W związku z powyższym Rada Ministrów pracuje nad przedłużeniem moratorium na sprzedaż ziemi rolnej z państwowych zasobów.Przygotowanie projektu powierzono Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W uzasadnieniu konieczności podjęcia tego rodzaju prac wyjaśniono m.in., że wraz z wejściem w życie wcześniejszej ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r., podstawowym sposobem zagospodarowania nieruchomości Zasobu stała się dzierżawa, a dotychczasowe doświadczenia wskazują, że ta forma jest korzystna dla rolników. 

Co zrobi Minister Puda? 

Ministerstwo przewiduje przedłużenie okresu wstrzymania sprzedaży państwowej ziemi o kolejne 5 lat, tj. do 30 kwietnia 2026 r. Zakłada też zwiększenie z 2 ha do 5 ha powierzchni nieruchomości rolnych, wobec których wstrzymanie sprzedaży nie będzie miało zastosowania.
Rządowi legislatorzy proponowali również aby moratorium, podobnie jak ma to miejsce obecnie, nie dotyczyło sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości. 
Podczas środowego spotkania ze związkowcami, Minister Rolnictwa odnotował ich postulaty. Jak to wpłynie na dalsze prace nad ustawą? Zobaczymy. 
 
Źródła i foto: NSZZ RI Solidarność, MRiRW 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x