środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Minister Puda poparł wypłatę całości emerytury!

spot_img

Całkiem niedawno pisaliśmy o problemach rolników w podeszłym wieku, którzy w skutek braku zdeklarowanych następców decydują się, mimo nabycia uprawnień emerytalnych KRUS, dalej prowadzić swoje gospodarstwa. Przypomnijmy też, że zgodnie z obecnymi przepisami skutkuje to niemożnością korzystania z pełnej emerytury. Do sprawy ustosunkował się już wcześniej m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, który w specjalnym piśmie wyjaśnił Krajowej Radzie Izb Rolniczych, że emerytura KRUS dla rolników dzieli się na dwie składowe: składkową i udzielaną przez państwo. A wypłata tej drugiej składowej ściśle uzależniona jest od zaprzestania prowadzenia gospodarstwa. Mało tego! Mechanizm ten zgodnie z ministerialnymi założeniami, pobudzać miał wymianę pokoleń w gospodarstwach. Niestety w żaden sposób nie rozwiązywało to problemów rolników bez następców. Być może więc teraz pojawiła się duża szansa na przełom w tej sprawie.

Zmiana w ustawie o gospodarstwach 

Nadzieję na to daje inicjatywa związkowców z NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność i zapewnienia Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy podczas wtorkowego (26 stycznia br.), spotkania z Prezydium Zarządu NSZZ Solidarność RI. 

W trakcie tego spotkania kierownictwo NSZZ RI „Solidarność” przekazało ministrowi swój autorski projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników likwidujący konieczność przekazywania ziemi w zamian za pełną emeryturę rolniczą. 

W odpowiedzi Minister Grzegorz Puda poinformował, że zapis o likwidacji konieczności przekazywania ziemi za emeryturę znajdzie się w przygotowywanej obecnie ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych, w której umieszczone zostaną także i inne zapisy dotyczące wsparcia dla małych i średnich gospodarstw. Projekt ustawy o gospodarstwach jest obecnie w fazie zaawansowanych przygotowań. Następnie  czeka go sejmowo-senacka ścieżka legislacyjna. Nie mniej jednak, zmiana w podejściu Ministerstwa Rolnictwa do tego tematu jak widać już nastąpiła. Więcej informacji na temat obecnego stanu prawnego dotyczącego emerytur KRUS znaleźć można w naszym tekście pt.: „Czy Minister Puda zrozumiał pytanie?” (publ. 24 stycznia br.)

Źródła: NSZZ RI Solidarność, MRiRW
Foto: Pixabay  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x