piątek, 23 lutego, 2024

Plaga wilków w Wielkopolsce?

spot_img

Nasilają się sygnały od rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, a nawet mniejszych miast, o zbyt częstym, a w wielu przypadkach stwarzającym niebezpieczne sytuacje  pojawianiu się wilków w pobliżu ludzkich siedzib i uczęszczanych dróg. 

– Odebraliśmy już sporą liczbę niepokojących informacji od rolników  – mówi Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski. – Także portale społecznościowe pełne są postów ze zdjęciami wilków przy domostwach, na głównych drogach wiejskich. Mało tego. Publikowane są też drastyczne fotografie psów domowych, które nie przeżyły spotkania z wilkami.

Wilki na polach

Rolnicy zgłaszają też przedstawicielom wielkopolskiego samorządu rolniczego przypadki kontaktu z wilkami na polach podczas prac. Jak informuje WIR zauważalne jest również zwiększenie występowania innej zwierzyny leśnej, która szuka schronienia przed wilkami na otwartych przestrzeniach pól, czy tez bliżej domów. Ma to miejsce to na tych terenach, na których mocno widoczne są i wilki.

– Wiąże się to oczywiście ze zwiększonymi stratami w płodach i plonach rolnych spowodowanymi przez zwierzynę łowną – dodaje Prezes Piotr Walkowski – Ma to też swoje przełożenie na zmniejszoną dochodowość rolników, a także zwiększenie wypłat odszkodowań w tym zakresie przez koła łowieckie

Wniosek do Ministra Środowiska

W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki z wnioskiem  o podjęcie pilnych działań w zakresie zarządzania populacją wilka. WIR zaznacza, że zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony gatunków zagrożonych. Jednakże w obecnej sytuacji konieczne jest również podjęcie działań zmierzających do uzyskania sensownej populacyjnej  równowagi i wprowadzenia racjonalnego planu dalszego działania godzącego ochronę wilków jako gatunku z potrzebami i bezpieczeństwem rolników oraz mieszkańców wsi i mniejszych miast. 

Jak się zachować?

W swoim wniosku WIR podkreśla też zasadność organizacji przemyślanej akcji informacyjnej dla rolników, mieszkańców wsi i miasteczek, ale też i większych miast odwiedzających kompleksy leśne. Jak zauważa wielkopolski samorząd rolniczy wiedza społeczeństwa w zakresie zachowania się w przypadku spotkania z wilkiem jest niewystarczająca. 
A wcześniej realizowane działania np. przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w 2018 roku pn. ”Czy taki wilk straszny jak go malują?”, czy też w 2019 roku forum dyskusyjne pn. „O wilku mowa”, w opinii WIR skierowane były do wąskiego grona osób związanych zawodowo lub funkcyjnie z tą tematyką. 
Prezes WIR Piotr Walkowski obawia się, że bez podjęcia działań zmierzających do regulacji populacji wilka, a także odpowiednich informacji o tym jak np. zachować się w przypadku kontaktu człowieka z tym drapieżnikiem, dojść może do tragedii np. w wyniku bezpośrednich ataków na ludzi.

Źródło: WIR
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x