poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Siódmy miesiąc z rzędu USDA obniża prognozy światowej produkcji i zapasów kukurydzy

spot_img

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) oczekuje w swojej prognozie z lutego, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2022/23 wyniesie 1,1151 mld ton. Prognoza produkcji kukurydzy z lutego jest niższa o 4,6 mln ton (-5,9 mln ton w styczniu) od oczekiwań sprzed miesiąca i aż o 5,3% od zbiorów w sezonie 2021/22.

Za aktualne cięcie prognoz odpowiada Ameryka Południowa. O ile w Brazylii zbiory kukurydzy powinny być rekordowe (125 mln ton), to w przypadku doświadczonej suszą Argentyny prognozy produkcji obniżone zostały o 5 mln ton do 47 mln ton (-2,5 mln ton – r/r). Było to jednak zgodne z oczekiwaniami i nie wywołało reakcji wzrostowej na rynkach.

Oczekiwany eksport kukurydzy podniesiony został w Brazylii (+3 do 50 mln ton), ale obniżony został dla Argentyny do 35 mln ton (-3 mln ton – m/m).

Produkcja ukraińskiej kukurydzy pozostawiona została na 27 mln ton (ok. 6% jest jeszcze na polach), ale eksport z Ukrainy podniesiony został o 2 mln ton do 22,5 mln ton (27 mln ton rok wcześniej).

Globalna konsumpcja kukurydzy oceniana jest teraz na 1,162 mld ton (-3,1 mln ton – m/m) i przewyższy produkcję.

Oczekiwane na koniec tego sezonu zapasy globalne kukurydzy przycięte zostały o skromne 1,1 mln ton do 295,3 mln ton (306,3 mln ton na koniec sezonu 2021/22. Oznaczać to będzie spadek zapasów o 3,6% w skali roku.

Prognozy dla unijnych zbiorów kukurydzy pozostawiono (po serii obniżek) na poziomie 54,2 mln ton, ale import podniesiono do 23,5 mln ton (+2 mln ton – m/m). Dla porównania, w ubiegłym roku produkcja kukurydzy w UE wyniosła 71 mln ton, a import 19,8 mln ton. Unijny eksport kukurydzy powinien obniżyć się z 6 mln ton (sezon wcześniej) do 2,2 mln ton w tym sezonie.

USDA  skorygował w dół krajowe zużycie kukurydzy (na etanol), pozostawiając bez zmian stronę podażową. Stąd oczekiwane na koniec sezonu zapasy amerykańskiej kukurydzy podniesione zostały (m/m) o 0,6 mln ton do 32,2 mln ton (-8,0% – r/r) .

Warto  zauważyć, że w USA aż 44% krajowego zużycia kukurydzy (38% zbiorów) stanowi produkcja bioetanolu powszechnie dodawanego do benzyny. W USA, zwłaszcza w środkowo-zachodniej części, najbardziej rozpowszechnioną mieszanką benzyny i etanolu jest E85 (zawiera 15% etanolu).

Źródło: USDA

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x