środa, 18 grudnia, 2024

Masłowa tarcza? Rząd skieruje na rynek 1000 ton masła z państwowych rezerw!

spot_img

Od jakiegoś czasu masło, a raczej jego cena, funkcjonuje w kraju jako temat debaty politycznej i stało się wrażliwym elementem kampanii prezydenckiej. Zapewne w ramach tej kampanii Rząd postanowił pokazać swoje „lepsze oblicze” i zainterweniować na rynku masła. Wysokie ceny masła dotyczą większości obywateli (wyborców), ponieważ spożywamy przeciętnie ok. 30 kostek tego tłuszczu w roku na jedną osobę. Po przeliczeniu, daje to wynik ok. 240 tys. ton masła rocznie.

Według GUS przeciętny polak konsumował w 2023 roku średnio 5,9 kg masła, ale rekordowe spożycie 6,1 kg na osobę miało miejsce w 2021 roku. Jednak ceny krajowe masła w 2021 roku były niższe niż dwa lata później. Zatem na ceny w kraju największy wpływ ma sytuacja na rynkach zewnętrznych (tam masło osiąga rekordowe ceny) i oczywiście kurs złotego. Im słabszy złoty, tym większa opłacalność naszego eksportu produktów mleczarskich, a ceny eksportowe ciągną w górę ceny na rynku krajowym.

W ostatnich tygodniach obserwujemy okresowe osłabienia złotego, co oczywiście sprzyja wzrostom krajowych cen żywności (też masła).

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wystawiła do sprzedaży 1000 ton masła

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu czytamy – „W ostatnim czasie na rynkach światowych znacznie wzrosła cena masła, co jest przede wszystkim efektem niedoboru mleka. Sytuacja ta dotknęła także Polskę. Aby ustabilizować sytuację na rynku, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) ogłosiła przetarg na sprzedaż dużych ilości masła”.

Ogłoszony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych przetarg dotyczy sprzedaży mrożonego masła w blokach 25 kg. W sumie Agencja chce sprzedać ok. 1000 ton tego produktu.

Jaka będzie cena masła?

Minimalna cena sprzedaży masła wynosi 28,38 zł/kg (bez VAT).

Kiedy odbędzie się przetarg na zakup masła z rezerw?

Otwarcie ofert związanych z przetargiem nastąpi 19 grudnia 2024 roku.

Oferowane przez RARS masło pochodzi z rezerw żywnościowych Agencji. Rezerwy te są tworzone, aby zachować ciągłość dostaw niezbędnych do funkcjonowania gospodarki i zaspokojenia podstawowych potrzeb obywateli. Interwencyjne działanie RARS powinno przyczynić się do stabilizacji cen masła na rynku.

Agencja rezerw strategicznych – masło

Masło z rezerw strategicznych oferowane jest z trzech lokalizacji

1 – masło mrożone w ilości 497 ton – wyprodukowane przez Spółdzielnię Mleczarską MLEKOVITA, ul. Ludowa 122, 18-200 Wysokie Mazowieckie i przechowywane w chłodni SM MLEKOVITA magazyn nr 2 Mroźnia Ludowa 122, 18-200 Wysokie Mazowieckie (woj. podlaskie).

2 masło mrożone w ilości 300 ton – wyprodukowane przez Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Spółdzielni Mleczarskich „LACPOL” Sp. z o.o. ul. Hoża 51, 00-681 Warszawa i przechowywane w chłodni PHZ SM „LACPOL” Sp. z o.o. zakład mleczarski w Piotrkowie Kujawskim Dworcowa 8, 88-230 Piotrków Kujawski (woj. kujawsko-pomorskie).

3 masło mrożone w ilości 200 ton – wyprodukowane przez Polmlek Grudziądz Sp. z o.o. ul. Magazynowa 8, 86-300 Grudziądz i przechowywane w chłodni REAL S.A. Oddział Chłodnia Składowa Nowy Konik, ul. Terespolska 1, 05-074 Halinów (woj. mazowieckie).

Kołodziejczak o interwencji na rynku masła [WIDEO]

Podczas rozmowy w RMF FM wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak odniósł się do rządowej interwencji na rynku masła. Wiceminister podkreślił, że działania rządu nie są spóźnione, choć trudno przewidzieć, jak duży ruch cenowy wywoła ta decyzja.

– Już sama zapowiedź dodatkowych kostek masła w obiegu pobudziła myślenie hurtowników, sprzedawców, pośredników. (…) Dzisiaj wiedzą, że nie ma co odkładać na później sprzedaży – wyjaśnił Kołodziejczak.

Polityk wskazał, że rząd liczy na stabilizację cen i ograniczenie spekulacji.

Masło podrożało na świecie i w Polsce w podobnym zakresie

Z grudniowego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że międzynarodowe ceny nabiału rosły w listopadzie czwarty miesiąc z rzędu.

Od początku tego roku wskaźnik cen artykułów mlecznych FAO wzrósł o 18 procent do 139,9 punktu w listopadzie.

SPRAWDŹ TAKŻE: Ceny masła w sklepach coraz wyższe. Kostka zdrożeje do 10 zł?

Wskaźnik cen produktów mlecznych FAO najwyżej od stycznia 2023 roku

Listopadowy poziom wskaźnika jest wyższy o 0,9 punktu (0,6 procent) w porównaniu z październikiem i 23,4 punktu (20,1 procent) w porównaniu z wartością sprzed roku.

Wskaźnik cen przetworów mlecznych (wykres)

W listopadzie najmocniej wzrosły ceny mleka w proszku

Międzynarodowe notowania dotyczące mleka w proszku, w szczególności mleka pełnego w proszku, odnotowały największy wzrost, spowodowany odbiciem globalnego popytu i sezonowym spadkiem produkcji mleka w Europie Zachodniej, co zrekompensowało rosnącą sezonową produkcję mleka w Oceanii.

Światowe ceny masła rosły trzynasty miesiąc z rzędu

Ceny światowego masła wzrosły czternasty z rzędu miesiąc, osiągając nowy rekordowy poziom ze względu na silny popyt wewnętrzny i międzynarodowy w związku z napiętymi zapasami, szczególnie w Europie Zachodniej. Wzrosły również ceny serów, odzwierciedlając ograniczoną dostępność, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na dostawy spot.Źródło: Centrum Informacyjnego Rządu, FAO, MRiRW,

Rosną ceny mleka i masła w Polsce

Dane MRiRW pokazują, że krajowe ceny skupu mleka rosną od sierpnia tego roku po zaliczeniu wielomiesięcznego dołka w okresie czerwiec-lipiec. Niestety dane miesięczne kończą się na październiku tego roku z ceną średnią miesięczna na poziomie 223 zł/100 l klasy extra.

Cena średnia skupu mleka (klasa ekstra) w Polsce od 2018 roku:

Ceny masła w kraju są prawdopodobnie najwyższe w historii, a przynajmniej od 2020 roku (tyle obejmują dane MRiRW). W skali roku masło podrożało o 37% do 3866,25 zł/100 kg – stan na 08.12.2024.

Cena średnia masła konfekcjonowanego (82%) w Polsce do 49 tygodnia 2024 roku:

Źródło: Centrum Informacyjnego Rządu, FAO, MRiRW,

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x