środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rząd przeznaczy 2 mld zł na interwencyjny skup zboża

spot_img

Polski rząd szykuje się do wprowadzenia nowego mechanizmu w postaci dopłat do sprzedaży zbóż, aby zmniejszyć nadmiar płodów rolnych na krajowym rynku. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Stefan Krajewski, ogłosił w czwartek, że na ten cel przeznaczono około 2 miliardy złotych, a dopłaty mają być wypłacane do końca maja. Ile ton zboża chcą w ten sposób „ściągnąć” z rynku?

2 mld zł na interwencyjny skup zbóż

W rozmowie z dziennikarzami wiceminister Krajewski potwierdził, że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad projektami rozporządzeń, które mają na celu spełnienie postulatów protestujących rolników. Podkreślił również, że projekty te są już gotowe i czekają na procedury administracyjne.

Jednym z kluczowych punktów tych zmian są zapowiadane dopłaty do sprzedaży zbóż. Stefan Krajewski podał, że na ten cel zarezerwowano około 2 miliardy złotych, przy czym trwają jeszcze ustalenia z Ministerstwem Finansów w tej sprawie. Planowane rozporządzenie ma pomóc zlikwidować nadmiar na rynku, który szacowany jest na około 5 milionów ton zbóż.

Rolnicy nie są zadowoleni z tempa realizacji postulatów

W czwartek odbyło się posiedzenie Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, gdzie omawiano kwestię dopłat do sprzedaży zbóż. Wcześniej wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak, zapowiedział, że projekt rozporządzenia w tym zakresie jest już gotowy.

Jednakże przedstawiciele protestujących rolników wyrazili swoje niezadowolenie z tempa realizacji postulatów. Mimo podpisania uzgodnień z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Jasionce, rolnicy uważają, że ich postulaty nie są w wystarczającym stopniu realizowane. W związku z tym, część z nich rozpoczęła strajk okupacyjny, a dwóch przedstawicieli pozostało w siedzibie ministerstwa, żądając również rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewniło jednak, że uzgodnienia z protestującymi rolnikami są w znaczącym stopniu realizowane, i kontynuuje pracę nad spełnieniem ich postulatów. Sytuacja ta pokazuje napięcie między rządem a częścią społeczności rolniczej, które próbują wspólnie znaleźć rozwiązania na rzecz poprawy sytuacji na rynku rolnym.

źródło: money.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x