sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rynek zbóż kontynuuje spadki. Kowalczyk zachęca do wstrzymania się ze sprzedażą zapasów

spot_img

Porozumienie w sprawie bezpiecznego eksportu ukraińskiego ziarna przez Morze Czarne wywołało przeceny na zagranicznych giełdach i tym samym u nas w kraju. Dodatkowo przez wysokie koszty transportu, na rynku widoczne są znaczne różnice w cenach zbóż między północą, a południem i południowo-wschodnią częścią kraju. Obecnie ceny zbóż zbliżone są poziomem do tych sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Czy na jesień wrócą znaczne podwyżki?

Nie ma co ukrywać, że skup zbóż w czasie żniw charakteryzuje się niższymi stawkami. Pytanie jak sytuacja będzie wyglądała dalej? Pomimo zapewnień polityków, ukraińskie zboże niestety jest ukradkiem po drodze sprzedawane po konkurencyjnej cenie co burzy polską gałąź rolnictwa. Szansą na  wzrost cen jest prognoza niższych zbiorów w bieżącym sezonie, jednak faktycznych podwyżek należy się spodziewać prędzej jesienią niż teraz. Sam minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk powiedział, że martwi się, iż w sezonie jesienno-zimowym pojawią się niekontrolowane wzrosty cen zbóż ze względu na fakt, że na światowym rynku zbóż może ich zabraknąć.  Zaapelował, by polscy rolnicy nie wyzbywali się zapasów zbóż, które w tym sezonie były – jak podkreślił – „spore”.

“Jesień może być trudna i to powtarzam cały czas, żeby się tych zapasów nie wyzbywać, bo (…) kryzys żywnościowy nie został jeszcze zażegnany, ten światowy” – ostrzegł Kowalczyk.

Aktualne ceny zbóż w kraju

Na podstawie wywiadu z poszczególnymi punktami skupu, sporządziliśmy zestawienie cen. Obecnie za pszenicę konsumpcyjną i paszową uzyskać można od 1200 do 1540 zł/t, za żyto od 900 do 1220 zł/t, za pszenżyto od 1080 do 1290 zł/t, za jęczmień 1090 do 1460 zł/t a za owies od 800 do 1240 zł/t. Ceny poniżej podane są w zł netto/tona. 

ZESTAWIENIE CEN W SKUPACH ZBÓŻ/na dzień 27.07.2022

źródło: Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
kowr.gov.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x