wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Maleją prognozy plonowania unijnej kukurydzy

spot_img

Brak opadów i fale upałów w maju i czerwcu znacznie zmniejszyły potencjał plonowania kukurydzy w UE. Dlatego eksperci agencji monitorującej MARS w swoim lipcowym raporcie obniżyli szacunki produkcji większości zbóż. Prognozy zostały obniżone najbardziej dla upraw jarych ze względu na znacznie dłuższą niż zwykle suchą pogodę w dużej części Europy. W porównaniu z szacunkami czerwcowymi prognoza plonów kukurydzy w UE została obniżona o 7,9% do 7,25 t/ha, czyli o 7,8% mniej niż średnia z 5 lat.

Prognozy plonów średnich zbóż i rzepaku w UE

Jednocześnie zboża ozime, które już zaczynają być zbierane, prawie nie zostały dotknięte suszą i będą plonować na poziomie zbliżonym do wskaźnika 5-letniego. Uprawy jare najbardziej ucierpiały w Hiszpanii, południowej Francji, północnych i środkowych Włoszech, środkowych Niemczech, północnej Rumunii, wschodnich Węgrzech, południowej i zachodniej Ukrainie.

W większości tych regionów skutki najbardziej ekstremalnych upałów od 1990 r. zostały spotęgowane przez znacznie niższy niż normalny poziom wilgotności gleby, ponieważ opady były w ostatnich miesiącach poniżej normy, a temperatury powyżej normy. Poziom wody w zbiornikach jest niski, a ilość wody niewystarczająca do nawadniania upraw jarych.

Upał, który będzie trwał do końca lipca, wpłynie negatywnie na rośliny w fazie kwitnienia, zmniejszając płodność kwiatów. Obecnie prawie niemożliwe jest uniknięcie niekorzystnych skutków, ponieważ pogoda pozostaje sucha i gorąca.

Z drugiej strony szczególnie korzystne warunki dla upraw panowały w Irlandia, Skandynawia i region Morza Bałtyckiego

Na Ukrainie również rozwój upraw kukurydzy jest nierównomierny: w regionach południowych, gdzie brakowało opadów, prognozuje się plony na poziomie 3-5 t/ha, znacznie lepiej na zachodzie i północ kraju.

W odróżnieniu od większości zbóż, zwiększył się, w stosunku do czerwca, potencjał plonowania rzepaku, który oceniany jest teraz na 3,13 t/ha, blisko 2% powyżej średniej 5-letniej.

Andrzej Bąk
Źródło: MARS

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x