Światowy popyt, głównie ze strony Chin na produkty mleczarske rośnie szybciej niż mogłoby się wydawać co wywołuje presję na wyższe stawki. W polsce wysoka cena wynika z rosnącej konkurencji o surowiec pomiędzy mleczarniami. Rywalizacja ta wpłynęła na najniższą różnicę pomiędzy ceną skupu mleka w Polsce a średnią w UE. Prognozy przedstawiają nadchodzącego miesiące jako stabilne dla producentów mleka a nawet przewidują dalsze podwyżki. Należy przy tym zwrócić uwagę, że w ciągu ostatnich miesięcy koszty produkcji wzrosły o niemal o ¼. Swoją cegłę do możliwego pogorszenia sytuacji na rynku mleka dokłada Brexit, po którym obrót produktami mleczarskimi między Wielką Brytanią a Unią Europejską spadł o 96%. Na szczęście polskie produkty znalazły zainteresowanie wśród chińskich importerów. W minionym roku 2020, sprzedaż polskiego mleka w Chinach, pomimo utrudnień związanych z pandemią COVID-19, wzrosła o 70%.
Jak kształtowały się ceny na krajowym rynku?
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 07.02 – 14.03.2021 r masło w blokach zbywano przeciętnie po 16,95 zł/kg, o 5,3% drożej niż w poprzednim notowaniu. Masło konfekcjonowane sprzedawano po 17,47 zł/kg , o 0,6 % drożej niż w ubiegłym tygodniu.
Cena zbytu OMP (odtłuszczone mleko w proszku) wyniosła 10,18 zł/kg i była o 0,3% niższa w porównaniu do zeszłego raportu. Za pełne mleko w proszku uzyskiwano 12,71 zł/kg, o 1,8% mniej niż w ostatnim tygodniu.
Ceny poszczególnych produktów mleczarskich w skupach
Obecnie mamy do czynienia ze stabilną ceną mleka w skupie na poziomie około 1,51 zł/l w zależności od zakładu skupującego oraz cennika. W tabelach poniżej zostały przedstawione ceny produktów mleczarskich jakie kształtowały się w kraju.
1.Produkty mleczarskie płynne
2. Produkty mleczarskie stałe
3. Sery i twarogi
źródło: Biuletyn „Rynek mleka” Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
kowr.gov.pl
pfhb.pl