Ogromne ilości eksportowanego zboża wpływają na jego ceny w kraju. Dynamiczny wzrost cen dotyka szczególnie hodowców dla których pasza stanowi nieraz połowę kosztów produkcji. Nie inaczej ma się sytuacja dla hodowców bydła. Aby krowy mogły dawać mleko muszą być dobrze nakarmione. Jeśli cena pasz utrzymuje się na tak wysokim poziomie nieuniknione jest, że wkrótce ceny mleka kolejny raz pójdą w górę, na skutek wzrostu kosztów utrzymania hodowli. Obecnie na rynku utrzymuje się cały czas stabilna cena mleka. Poniżej prezentujemy listę przykładowych punktów skupujących surowiec. Cena skupu waha się między 1,49- 1,55 zł/l.
– Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku – 1,52 zł/l
– „RYKI” Spółdzielnia Mleczarska – 1,49 zł/l
– Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka – 1,53 zł/l
– Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu – 1,55 zł/l
– Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek – 1,51 zł/l
Jak kształtowały się ceny na rynku krajowym na początku lutego?
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 07.02 – 14.02.2021 r masło w blokach zbywano przeciętnie po 15,24 zł/kg, o 0,6% taniej niż w poprzednim notowaniu. Masło konfekcjonowane sprzedawano po 16,53 zł/kg , o 1,1% drożej niż w ubiegłym tygodniu.
Cena zbytu OMP (odtłuszczone mleko w proszku) wyniosła 9,90 zł/kg i była o 1,9% niższa niż w poprzednim raporcie. Za pełne mleko w proszku uzyskiwano 12,37 zł/kg, o 3,9% mniej niż w ostatni tygodniu.
Ceny poszczególnych produktów mleczarskich w skupach
Obecnie mamy do czynienia ze stabilną ceną mleka w skupie na poziomie około 1,55 zł/l w zależności od zakładu skupującego oraz cennika. W tabelach poniżej zostały przedstawione ceny produktów mleczarskich jakie kształtowały się w kraju.
1.Produkty mleczarskie płynne
2. Produkty mleczarskie stałe
3. Sery i twarogi
źródło: Biuletyn „Rynek mleka” Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
kowr.gov.pl
pfhb.pl