środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Wsparcie inwestycji na obszarach Natura 2000

spot_img

Ponad 700 wniosków z możliwością dofinansowania. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała listę rankingową wyznaczającą kolejność przysługiwania wsparcia dla podmiotów ubiegających się o pomoc na operacje typu „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” ze środków PROW na lata 2014–2020. Nabór trwał od 1 grudnia 2020 r. do 30 grudnia 2020 r. 

Nawet 500 tysięcy złotych 

O tę formę wsparcia mogli ubiegać się rolnicy posiadający gospodarstwa w których łączna powierzchnia trwałych użytków zielonych i pastwisk trwałych położonych
na obszarze Natura 2000 wynosi co najmniej 1 ha. 
Refundacji podlegać będzie 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (natomiast w przypadku młodego rolnika – 60 proc.). Limit pomocy przypadający na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 500 tys. zł. Wysokość wsparcia zależy od rodzaju realizowanej inwestycji. W przypadku budowy lub modernizacji budynków inwentarskich lub adaptacji innych budynków na budynki inwentarskie można było otrzymać maksymalnie 500 tys. zł. Natomiast w przypadku realizacji pozostałych inwestycji, np. zakupu maszyn do utrzymania trwałych użytków zielonych, urządzeń do pojenia zwierząt czy przechowywania pasz można było ubiegać się o wsparcie do 200 tys. zł. 

25 punktów i więcej 

ARiMR przygotował dwie oddzielne listy kolejności przysługiwania pomocy: dla województwa mazowieckiego i dla pozostałych województw. Na ww. listach wydzielono wnioski o przyznanie pomocy, którym w wyniku weryfikacji zawartych w nich danych przyznano mniej niż 25 punktów. 
Natomiast w przypadku pozostałych wniosków, tj. tych, którym przyznano 25 i więcej punktów, pomoc na realizację operacji będzie mogła być przyznana. Jednak pod warunkiem, że wnioski te zostaną pozytywnie zweryfikowane i będą mieściły się w dostępnym limicie środków finansowych.
I tak kolejno: na liście dla województwa mazowieckiego 116 wniosków oceniono w przedziale 25 punktów i więcej z możliwością dofinansowania, a 40 wniosków otrzymało niższą punktację. Natomiast dla pozostałych województw: 607 wniosków zaliczono do przedziału 25 i więcej z możliwością dofinansowania.  A 178 oceniono poniżej tej wartości.  
Listy dostępne są na stronie internetowej ARiMR. Łącznie z instrukcją dotyczącą sprawdzania punkcji dla konkretnych podmiotów.   

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x