środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ruszyła aplikacja suszowa! Jak z niej korzystać?

spot_img

Jak już informowaliśmy, zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolnicy mogą już korzystać z internetowej aplikacji suszowej 2020. Dzięki niej złożyć można  wniosek o oszacowanie strat powstałych przez suszę.

Obsługa i korzystanie z tego narzędzia jest stosunkowo proste. Do aplikacji zalogować się można przez Profil Zaufany, e-dowód lub przez stronę banku na przykład PKO lub Banku Spółdzielczego w ramach tak zwanej e-Tożsamości.

Aplikację udostępniono pod linkiem:  https://aplikacje.gov.pl/app/susza/

Po zalogowaniu się wymagane jest podanie: imienia i nazwiska, numeru telefonu i adresu e-mail.

Jeśli to zrobimy, aplikacja poprosi o nas dane dostępowe do eWniosku Plus. Dzięki tej operacji nastąpi zalogowanie i import danych z aplikacji eWniosek Plus.
Wtedy należy zamieścić załączniki, takie jak: skan polisy ubezpieczeniowej oraz dokumentację fotograficzna szkód spowodowanych przez suszę. Warto jednak wiedzieć, że  fotografie nie są obowiązkowe.

 

Wymagane jest wystąpienie suszy

Warunkiem koniecznym skutecznego złożenia wniosku jest wystąpienie na obszarze prowadzonych przez nas upraw rolnych, suszy w rozumieniu zgodnym z definicją określoną w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Definicja ta brzmi następująco:

„Suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września danego roku – klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonej wartości dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych oraz kategorii glebowych.”

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek o oszacowanie strat za pośrednictwem aplikacji może złożyć rolnik:

  • posiadający numer identyfikacyjny (numer EP) nadany przez ARiMR,
  • w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody spowodowane suszą,
  • będący mikro, małym, średnim albo dużym przedsiębiorstwem.

 

Zakończenie procedury

Po dokonaniu wyżej opisanych czynności aplikacja suszowa 2020 wygeneruje protokół oszacowania szkód.  Jest on niezbędny np.  do ubiegania się o pomoc w formie preferencyjnego kredyt na wznowienie produkcji rolnej.
Aplikacja do część szerszej strategii informatycznej realizowanej przez MRiRW, ARiMR i KOWR, której efektem ma być pełna informatyzacja usług tych instytucji.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MRiRW

Susza rolnicza w Polsce – jest czy nie ma?

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników