sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rusza program Mój Prąd 4.0

spot_img

Już 15 kwietnia br., ruszy długo oczekiwany, także przez rolników, nabór wniosków w ramach Programu Mój Prąd 4.0. Jak informuje instytucja wdrażająca program, czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, możliwość pozyskania wsparcia dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale też magazynów energii i ciepła, które zwiększają tzw. autokonsumpcję (pożytkowanie), energii elektrycznej wytworzonej z własnych paneli PV. Wsparciem objęto także zintegrowane z urządzeniami fotowoltaicznymi, inteligentne systemy zarządzania energią. Ostatecznie, maksymalne dofinansowanie pojedynczego projektu na mikroinstalacje, wraz z magazynami energii, sięgnąć może kwoty ponad 20 tysięcy złotych! 

Do wzięcia 350 milionów zł!

Standardowo, dofinansowanie do samej fotowoltaiki, w ramach Programu Mój Prąd 4.0 wyniesie 4-5 tys. zł. Ogólny budżet programu zamyka się w kwocie rzędu 350 milionów zł i pochodzić będzie funduszy Unii Europejskiej, w ramach mechanizmu REACT EU. Przy czym, w przypadku jednostkowego projektu, dofinansowanie nie może przekroczyć połowy kosztów inwestycji. Dotacja do fotowoltaiki wyniesie 4 tys. zł lub 5 tys. zł, przy łączeniu paneli słonecznych z dodatkowymi inwestycjami. Do dodatkowych inwestycji należą: magazyny energii elektrycznej, na które dotacja wyniesie do 7,5 tys. zł oraz magazyny ciepła dofinansowane do 5 tys. zł. Do tego będzie można dostać także 3 tys. zł, na zintegrowane z urządzeniami inteligentne systemy zarządzania energią (HEMS/EMS).  W sumie więc, maksymalnie będzie można pozyskać 20,5 tysięcy zł dotacji w ramach Programu Mój Prąd 4.0.

Kto może się ubiegać?

O dotacje będą mogli się ubiegać nowi prosumenci oraz dotychczasowi, którzy porzucą obowiązujący obecnie system upustów i wybiorą tzw. net-billing. Dodajmy, ze zgodnie z ustawowymi definicjami prosument to osoba (lub podmiot), wytwarzający energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby za pomocą mikroinstalacji. Podmiot ten może także magazynować energię i przekazywać jej nadwyżkę do sieci energetycznej

A zatem, o dofinansowanie nowych, dodatkowych komponentów (magazynów energii/ciepła i systemów zarządzania energią), będą mogli ubiegać się dotychczasowi beneficjenci, którzy skorzystali z dotacji we wcześniejszych odsłonach programu Mój Prąd. Oni to, gdy przejdą na net-billing, otrzymać mogą grant w wysokości 2 tys. zł. Jeżeli natomiast prosument nie korzystał wcześniej z programu, to przechodząc na net-billing otrzyma 4 tys. zł dotacji do fotowoltaiki, albo 5 tys. zł, jeśli jednocześnie złoży wniosek o dofinansowanie kolejnych inwestycji w magazyny (i systemy zarządzania energią). Przy czym, dofinansowanie będzie przyznawane na inwestycje już dokonane, ale po 1 lutego 2020 roku.

Ministerialna promocja net-billingu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że Program Mój Prąd 4.0 ma na celu m.in. promowanie nowego systemu rozliczania się prosumentów, czyli net-billingu. Tego rodzaju system ma motywować zaangażowane podmioty do zwiększania konsumpcji energii wyprodukowanej przez prosumenta i magazynowania jej nadwyżek nie w sieci, tylko w domu. Powyższe propozycje skierowane będą zatem tylko i wyłącznie do prosumentów rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej w nowym systemie net-billing. Powyższe warunki dotyczą nowych prosumentów, którzy złożą wniosek do OSD (operator systemu dystrybucyjnego), o przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 roku, ale także obecnych prosumentów, którzy zrezygnują z systemu opustów i od 1 lipca 2022 r. przejdą na net-billing. Przy czym, decyzja o przejściu na net-billing będzie nieodwracalna. Nabór wniosków prowadzony będzie wyłącznie w trybie internetowym, w sposób ciągły, aż do 2023 r. Więcej informacji na temat Programu Mój Prąd 4.0 i systemu net-billing na stronie NFOŚiGW. 

Źródło: NFOŚiGW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
1 rok temu

Jestem tym szczęśliwcem, który 4000 zł już dostał. W międzyczasie przepisy się zmieniły i czekam na kolejne 2000 zł. Sądzę, że w najbliższej przyszłości zainwestuję w magazyn energii . 16000 zł dofinansowania to całkiem spora kwota. Program Mój Prąd to chyba jeden z najlepszych programów wsparcia w Polsce

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x