wtorek, 27 lutego, 2024

Rumunia zgadza się na kontrolowany import zbóż i nasion oleistych z Ukrainy

spot_img

Rząd Rumunii przyjął zasady regulujące import czterech płodów rolnych z Ukrainy, powiedział na konferencji prasowej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rumunii Florin Barbu.

W czwartek (12.10.2023) rząd przyjął nadzwyczajną uchwałę, która chroni rumuńskich rolników przed importem zboża z Ukrainy. W oparciu o mechanizm uzgodniony z Ukrainą ustalono procedurę, zgodnie z którą dopuszczono import pszenicy, kukurydzy, słonecznika i soi wyłącznie na podstawie umowy marketingowej wydanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dla kogo możliwy import zboża?

Import ukraińskiego zboża będzie możliwy jedynie dla rumuńskich rolników i przetwórców, którzy udokumentują konieczność uzupełnienia zapasów. Dodatkowo, jako paszę można przetwarzać lub wykorzystywać wyłącznie zboże spełniające normy jakościowe potwierdzone certyfikatami ANSVSA na podstawie otrzymanych i przeanalizowanych próbek.

Minister określił także mechanizm importu, zgodnie z którym rumuńscy rolnicy i przetwórcy chcąc uzupełnić swoje zapasy składają dokumenty potwierdzające potrzebę importu. Komisja ds. analizy wniosków sprawdza dokumenty i podejmuje decyzję o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu importu. ANSVSA wystawia certyfikat zgodności importowanych produktów na podstawie analizy próbki produktu dostarczonej importerowi. Ministerstwo Rolnictwa Mołdawii wydaje rolnikowi lub przetwórcy umowę na dostarczanie na rynek potrzebnej mu ilości. Przed przyjęciem do przetworzenia lub przesłania produkt jest sprawdzany przez ANSVSA w celu ponownego sprawdzenia zgodności z jakością.

Nie mogę pozwolić, aby na rynek rumuński trafiły produkty dotknięte chorobami i szkodnikami lub produkty, które nie są w 100% bezpieczne do spożycia. Umowa marketingowa wygasa z chwilą osiągnięcia wymaganej jakości importu. Mechanizm został skoordynowany z naszymi rolnikami i władzami Ukrainy” – podkreślił Barbu.

Rumuński minister powiedział także, że w przyszłym tygodniu spotka się z ministrem rolnictwa Republiki Mołdawii, aby przeanalizować zapasy i ilość zboża dostępnego dla mołdawskich rolników. Ministrowie rolnictwa Rumunii i Mołdawii zamierzają porozumieć się w sprawie „nowego praktycznego mechanizmu wydawania zezwoleń oraz zbóż, które powinny pochodzić z Republiki Mołdawii”.

Czy rozszerzy się lista produktów rolnych?

Odpowiadając na pytanie o ewentualne rozszerzenie listy produktów rolnych, które będą podlegały licencjonowaniu, Barbu powiedział, że takiej decyzji jeszcze nie ma, ale negocjacje z rumuńskimi przetwórcami i detalistami odbędą się w przyszłym tygodniu. Celowość wszelkich zmian zostanie z nimi omówiona.

Komisja Europejska ogłosiła 15 września, że nie będzie przedłużać ograniczeń w imporcie produktów rolnych z Ukrainy wprowadzonych dla pięciu sąsiadujących z nią krajów UE (Polskę, Bułgarię, Węgry, Rumunię i Słowację) pod pewnymi warunkami, które umożliwią uniknięcia nowego gwałtownego wzrostu ukraińskich dostaw,

Ograniczenia zostały wprowadzone 2 maja 2023 r. i dotyczyły importu pszenicy, rzepaku, słonecznika i kukurydzy. Te pięć wschodnioeuropejskich państw członkowskich UE utrzymywało, że ukraińskie produkty rolne, na warunkach ich bezcłowego importu do UE, pozostają w ich krajach i szkodzą lokalnemu sektorowi rolnemu.

Po zniesieniu ograniczeń Polska, Węgry i Słowacja wprowadziły jednostronne zakazy. Polska rozszerzyła listę produktów objętych zakazem importu na makuch, śrutę rzepakową, otręby kukurydziane, mąkę pszenną i produkty pochodne. Węgry rozszerzyły tę listę do 24 pozycji towarowych.

Ukraina złożyła pozew do WTO, zarzucając Polsce, Węgrom i Słowacji dyskryminację jej produktów rolnych. Jednak ostatnio Ukraina zawiesiła postępowanie przed WTO.

Ukraina prowadzi obecnie negocjacje w sprawie wdrożenia mechanizmu licencyjnego na eksport ukraińskich produktów rolnych z obowiązkową weryfikacją w każdym z pięciu krajów, pisze Interfax-Ukraine.

Źródło: Interfax

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
4 miesięcy temu

rozszeżyły…

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x