piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

RPP robi prezent niektórym wyborcom i obniża stopy procentowe o 0,75 procent

spot_img

W środę, po zakończeniu dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP), została ogłoszona decyzja dotycząca wysokości stóp procentowych. RPP obniżyła stopy procentowe aż o 0,75 procent. Warto przypomnieć, że Rada Polityki Pieniężnej dokonała ostatniej zmiany stóp procentowych we wrześniu 2022 r., kiedy główna stopa procentowa banku centralnego została podniesiona do 6,75 proc.
Jest to zaskakująca decyzja, ponieważ duże grono ekonomistów spodziewało się obniżki o 0,25 punktu procentowego już teraz, a mniejszość ankietowanych uważała, że RPP wstrzyma się z rozpoczęciem cyklu obniżek stóp i logiką obowiązującą w ekonomii.

Jednocześnie wszyscy znaczący analitycy twierdzili, że decyzja o obniżce stóp procentowych jest nieodpowiednia w obecnej sytuacji gospodarczej Polski i otoczenia i wynikać będzie jedynie z polityki wyborczej. Tym bardziej, że jeden z podstawowych warunków rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych (jednocyfrowa inflacja), które wymienił szef NBP nie spełnił się jeszcze. Wstępny odczyt GUS pokazał sierpniu spadek inflacji do 10,1 proc. z 10,8 proc. w lipcu.

Trzeba wyraźnie stwierdzić, że jest to ukłon w kierunku dużej rzeszy wyborców posiadających kredyty hipoteczne. Jednak wszyscy obywatele zapłacą za to spowolnieniem spadku cen, a może nawet odbiciem w górę inflacji. Jednocześnie „oszczędzający” pieniądze na lokatach będą jeszcze bardziej tracić!!!

Wzrostowi inflacji, obok większych możliwości zakupowych ze strony posiadających kredyty, sprzyjać będzie bardzo prawdopodobne osłabienie złotego. Dzisiaj złoty traci po blisko 1,5% (godzina 15:30) do obu głównych walut. Kurs USD/PLN i EUR/PLN sięga teraz odpowiednio: 4,25 zł i 4,55  zł.

Źródło: RPP

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x