piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Aż o blisko 60% wzrósł rosyjski eksport zbóż w pierwszych dwóch miesiącach nowego sezonu

spot_img

Z monitoringu Rosyjskiej Unii Zbożowej wynika, że w tylko w sierpniu tego roku Federacja Rosyjska wyeksportowała 7,7 mln ton zbóż.

Jak podaje Interfax, powołując się na dyrektor wydziału analitycznego związku Olena Tyurina, jest to wynik najlepszy od 7 lat i jednocześnie o 32% wyższy od eksportu z sierpnia 2022 roku. W szczególności eksport pszenicy wyniósł 6,5 mln ton (+36,6% do sierpnia 2022 r.). Eksport jęczmienia wzrósł o 7% do 997 tys. ton, a eksport kukurydzy wzrósł prawie 1,9-krotnie do 212 tys. ton.

Tyurina poinformowała także, że od początku bieżącego sezonu (od 1 lipca 2023 r.) z Federacji Rosyjskiej wysłano 13,3 mln ton zbóż, czyli 1,6 razy więcej niż w pierwszych dwóch miesiącach br. w zeszłym sezonie, kiedy to wyeksportowano 8,5 mln ton.

Łącznie pszenicy wysłano 11 mln ton (1,5 razy więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem). „To także najwyższy wynik od siedmiu lat” – stwierdziła ekspert Unii Zbożowej.

Największym importerem rosyjskiej pszenicy w sierpniu był Egipt, dokąd wysłano 910 tys. ton. To jednak o 35% mniej niż w sierpniu 2022 roku. Na drugim miejscu jest Algieria.„Dostawy do tego kraju wzrosły prawie siedmiokrotnie, do 610 000 ton. Trzecie miejsce zajęła Turcja – 481 000 ton, ale dostawy spadły o 32%” – podała Tyurina.

Według Unii Zbożowej w pierwszej piątce największych odbiorców rosyjskiej pszenicy w sierpniu znalazła się także Kenia (dostawy wzrosły 12-krotnie, do 444 tys. ton) i Bangladesz, dokąd wysłano 319 tys. ton. W sierpniu 2022 nie było przesyłek do tego kraju.

Mówiąc o sytuacji cenowej na rynku, Tyurina stwierdziła, że ​rośnie konkurencja między zbożem rosyjskim i amerykańskim, co można wytłumaczyć orientacją rosyjskich dostawców na kraje Ameryki Łacińskiej, które zawsze były rynkiem dla zboża amerykańskiego.

Należy zauważyć, że średnio w Federacji Rosyjskiej ceny spadły o 300-400 rubli, do 13 500 rubli/t pszenicy IV klasy. „W ujęciu dolarowym cena producenta wyniosła 141 dolarów za tonę, czyli o 4% mniej niż tydzień wcześniej, ale o 8% więcej niż na początku tego sezonu” – stwierdziła ekspert.

Źródło: Interfax

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x