niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Centralne Dni Kukurydzy 2023 PROCAM w GR Kujawscy

spot_img

5 września, tradycyjnie już, na terenie gospodarstwa GR Kujawscy odbyły się Centralne Dni Kukurydzy zorganizowane przez firmę PROCAM. To dobra okazja do lustracji poletek odmianowych kukurydzy na ziarno, jak i na kiszonkę, w trudnym pod względem niewystarczającej liczby opadów terenie powiatu gnieźnieńskiego w woj. wielkopolskim.

Spotkanie otworzył gospodarz imprezy, pan Marcin Kujawski. Ze względu na suszę, która bardzo dotkliwie dała się we znaki w zeszłym roku, w tym sezonie rolnik zdecydował się na redukcję powierzchni uprawy kukurydzy do 100 ha. Jak sam zaznaczył, i w tym roku przebieg pogody nie był idealny do wzrostu i rozwoju tej uprawy, a na polach produkcyjnych widać tego efekty w postaci zjawiska wielokolbowości i niezaziarnionych czubków kolb.

Część polową wydarzenia poprzedziły krótkie wykłady na temat doboru odmian oraz optymalizacji nawożenia kukurydzy, czy też narzędzi cyfrowych wspomagających dobór odmiany oraz obsady do stanowiska.

Hodowla kształtuje postęp w rolnictwie

Michał Grześkowiak, dyrektor marketingu działu nasion w PROCAM podkreślił kluczową rolę jaką niesie za sobą postęp hodowlanych w kreowaniu postępu w rolnictwie. Potencjał plonotwórczy najnowszych mieszańców w tym gatunku jest przeogromny, ale istnieje wiele czynników, które mają wpływ na to, w jakim stopniu roślina wykorzysta ten potencjał w warunkach polowych. Podstawą jest tutaj właściwy dobór odmiany do jej końcowego przeznaczenia, jak i stanowiska, na którym będzie uprawiana.

Michał Grześkowiak, dyrektor marketingu działu nasion w PROCAM. /fot. B. Ryńska

Na poletkach uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z bogatą ofertą odmianową kukurydzy, jaką proponuje PROCAM, a było co oglądać – w Głębokiem zaplanowano blisko 20 kreacji hodowlanych kukurydzy w typie uniwersalnym, ziarnowym, a także na kiszonkę i biogaz.

Oferta odmianowa kukurydzy PROCAM

Wśród nowości zaprezentowano:

SM Niemen – FAO 220, mieszaniec trójliniowy, w typie ziarna semi flint, wykorzystanie na ziarno i kiszonkę, rośliny średniej wysokości o bardzo dobrej odporności na wyleganie, nadaje się do późnych siewów i na słabsze stanowiska (Hodowla Roślin Smolice)

Philipus – FAO 230, typ ziarna: flint-flint-dent, wykorzystanie na ziarno i kiszonkę, posiada wybitny wigor początkowy i tolerancja na chłody, mocny efekt „stay-green” i dobrą zdrowotność roślin, zalecana do uprawy na stanowiskach mniej zasobnych (Saatbau)

Wesley – FAO 230, mieszaniec pojedynczy, typ ziarna pośredni, wykorzystanie na ziarno i kiszonkę, charakteryzuje się dobrym efektem dry-down, rośliny średniowysokie i odporne na wyleganie, bardzo dobra tolerancja na susze (HR Smolice)

DK 3402 – FAO 240, typ ziarna dent, wykorzystanie na ziarno, wyróżnia się bardzo wysokim i stabilnym poziomem plonowania oraz niską wilgotnością ziarna w czasie zbioru (Dekalb)

Beegees – FAO 240/250, wykorzystanie na kiszonkę i biogaz, wytwarza bardzo wysoką biomasę nadziemną, charakteryzuje się silnym ulistnieniem, posiada dobry wigor początkowy (MAS Seeds)

Citadel – FAO 270, mieszaniec pojedynczy, typowy dent z przeznaczeniem na ziarno, charakteryzuje się wysoką tolerancją na okresowe niedobory wody, odmiana tolerancyjna na różne typy gleb, sprawdza się również na słabszych stanowiskach (MAS Seeds)

Nie zabrakło też sprawdzonych i cenionych przez plantatorów odmian znanych z katalogu PROCAM, takich jak: RGT Rancador (FAO 210), SY Brenton (FAO 220/230) czy LG 31.224 (FAO 240) o uniwersalnym przeznaczaniu na ziarno i kiszonkę, jak również ES Perspective (FAO 240), Tonifi CS (FAO 240), Murphey (FAO 250), SY Impulse (FAO 260), Glumanda (FAO 280) – typowe odmiany ziarnowe.

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x