środa, 28 lutego, 2024

Rozwiązania w kosiarkach polowych firmy Claas

spot_img

Panująca susza przez wiele tygodni podwyższa ryzyko, że ilość i jakość paszy będzie niższa. Rolnicy będą starali się szukać rozwiązań, które ograniczą straty zbieranej paszy i zapewnią doskonałą jej czystość. Zobaczmy najnowsze rozwiązania w kosiarkach rolniczych, które gwarantują hodowcom bydła wydajne zebranie wysokiej jakości kiszonki. 

W firmie CLAAS opracowano hydraulicznie odchylane przednie cięgła dolne do koszenia za pomocą odłączanych kombinacji kosiarki czołowej i tylnej. Pozwala to na znaczne zredukowanie, a nawet całkowite wyeliminowanie nieskoszonych pasm podczas pokonywania łuków lub na stokach. Szczególnie w przypadku ciągników z szerokimi oponami i dużą szerokością śladu, efekt ten w widoczny sposób wpływa na wyższą jakość paszy.

 

 

 

 

Hydraulicznie przesuwne tylne zespoły koszące są dostępne na rynku już od kilku lat. Oprócz innych funkcji pozwalają one wpływać na zmiany szerokości cięcia podczas jazdy po łukach i koszenia na stokach. Również dzięki hydraulicznym wspornikom przednich cięgieł ciągnika możliwe jest łatwe zoptymalizowanie koszenia na zakrętach i zboczachmówi Paweł Baurycza z CLAAS Polska.

 

Zdarza się jednak, że pozostawione przez kosiarkę czołową na łuku pasmo łanu, zostaje częściowo przejechane przez koła ciągnika, zanim jeszcze tylne zespoły tnące przystąpią do cięcia. Z tego powodu część pasma przylega do podłoża i nie zostaje ścięte lub częściowo skoszone, a do paszy dostaje się dużo zanieczyszczeń.

Nowe hydraulicznie odchylane cięgła dolne, przeciwdziałają temu zjawisku, powodując aktywne odchylanie kosiarki czołowej do wewnątrz podczas jazdy po łukach. W zależności od kąta skrętu pozwala to nawet całkowicie wyeliminować niepożądane przygniecione kołami pasma i zakładki, przy jednoczesnym zmniejszeniu nacisku kół na przedni pokos. Podczas koszenia na zboczach przesunięcie można wyrównać poprzez wychylenie cięgieł dolnych.

Cięgła w prosty sposób montuje się w standardowych uchwytach, co umożliwia także doposażenie maszyny bez większych ograniczeń przestrzennych. Ponieważ zestaw nie wymaga żadnych zmian konstrukcyjnych w kosiarce czołowej, do pracy z zestawem doposażeniowym nadają się zarówno nowe, jak i starsze kosiarki każdego typu. Zestawy cięgieł dolnych Hans Sauter GmbH, są specjalnie dostosowywane do danej kosiarki CLAAS i używanego ciągnika.

Maksymalny zakres odchylenia po obu stronach wynosi 30 cm. Do sterowania wymagany jest siłownik podwójnego działania. Podczas jazdy po drodze odchylane cięgła dolne są zabezpieczone blokadą. Jeśli cięgła nie będą używane, można ja złożyć i unieruchomić jak standardowe cięgła dolne.

https://agroprofil.pl/p/uzytki-zielone-publikacja-specjalna-agro-profil/

Odchylany podnośnik będzie dostępny na pierwsze pokosy 2020 roku. Zamawianie i montaż odbywają się za pośrednictwem sieci dealerów CLAAS. A jakie jeszcze inne rozwiązania mogą okazać się przydatne? Wśród innych rozwiązań podnoszących jakość koszonej trawy jest m.in. belka tnąca MAX CUT.

 

Dzięki zoptymalizowanemu kształtowi z perfekcyjnym efektem tunelu oraz falistym kształtem, pozwala uzyskać dużą powierzchnię zachodzenia się nożyków. Efekt tunelu gwarantuje doskonałą jakość paszy w każdych warunkach. Przez skośnie ustawiony spojler płóz ślizgowych brud lub obcy materiał jest prowadzony przez niekrytyczną strefę (wolna strefa od przepływu właściwego materiału – paszy). Ściernisko działa jak szczotka, zapewniając dodatkowe czyszczenietłumaczy Paweł Baurycza z CLAAS Polska.

 

Dla zapewnienia wysokiej jakości skoszonej trawy kluczowy jest optymalny przepływ materiału. Zewnętrze tarcze tnące wyposażone w bębny transportowe z wymiennymi listwami transportowymi przez optymalne pozycjonowanie, mogą pracować swobodniej a ich owalny kształt oraz płaska górna powierzchnia belki dodatkowo wspierają przepływ materiału.

Kolejne rozwiązania to wkłady pośrednie płóz. Przykręcone kute wkłady pośrednie, brak szczelin między płozami ślizgowymi, różna geometria wkładów pośrednich, a także zoptymalizowany kształt do odprowadzenia zanieczyszczeń, sprawiają, że uzyskamy najwyższą odporność na sieciarnie, optymalny przepływ materiału oraz najlepszą czystość skoszonej trawy.

Istotnymi elementami dla zagwarantowania wysokiej jakości skoszonego plonu są również płozy poślizgowe. Ich duża szerokość gwarantuje znaczną powierzchnię przylegania i tym samym lepszą ochronę gleby. Zanieczyszczenia są prowadzone przez skośnie ustawione „spojlery” do wewnątrz, a między płozami stosowane są specjalne wkłady pośrednie. Daje to dużo większą powierzchnię, przylegania i czyste cięcie.

 

 Warto wspomnieć również o możliwości redukcji liczby obrotów wałka WOM (wał odbioru mocy) oraz odciążeniu hydropneumatycznym belki tnącej ACTIVE FLOAT. W przypadku tego pierwszego rozwiązania, w mniej gęstym łanie można pracować ze zredukowaną prędkością obrotową WOM na poziomie 850 obr/min i nie będzie to miało wpływu na jakość cięcia. Mniejsza liczba obrotów to także mniejsze zużycie paliwa o ok. 20 procent. Natomiast zwiększenie obrotów WOM do 1000 obr/min gwarantuje doskonałą pracę w gęstym łanie.

Odciążanie hydropneumatyczne z kolei, przenosi ciężar kosiarki z darni na ciągnik. Zmniejsza to zużycie paliwa i redukuje poziom zanieczyszczeń w paszy. Ciśnienie odciążania można w każdym momencie odczytać z kabiny i ustawić podczas jazdy. Przy aktywnym systemie ACTIVE FLOAT nacisk na podłoże jest utrzymywany przez napełnione azotem akumulatory ciśnieniowe na stałym poziomie we wszystkich pozycjach.

W tym roku, przy dużym ryzyku wystąpienia suszy, powyższe rozwiązania umożliwiają w znacznym stopniu ograniczenie strat i zapewnienie wysokiej jakości zebranej kiszonki.

CLAAS wznawia produkcję maszyn żniwnych i ciągników

spot_img
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników