Kwiecień tego roku był najzimniejszy od 24 lat, a średnia temperatura w skali krajowej była o 1,5 stopnia niższa od normy wieloletniej. To spowodowało opóźnienie siewu buraków cukrowych, a po siewie przysporzyło rolnikom wiele stresu związanego ze wschodami. Jednakże są plantacje, którym niskie temperatury nie zaszkodziły i na dzień 11 maja buraki wykształciły już pierwsze liście.
Na tej plantacji w okolicach Wrześni woj. wielkopolskie buraki uprawiane są w technologii orkowej. W uprawie pożniwnej jako poplon została wysiana gorczyca mątwikobójcza w ilości 15kg/ha. W październiku poplon został pocięty i wymieszany z glebą za pomocą brony talerzowej, następnie wysiano nawóz mineralny Korn kali w ilości 250kg/ha, zawierający 40%tlenkum potasu, 6% tlenku magnezu, 4%tlenku sodu oraz 12,5% trójtlenku siarki. Następnie wykonano orkę zimową.
W marcu wysiano nawozy mineralne. W nawożeniu fosforowo-potasowym zastosowano nawóz Ultra 8 który zawiera 8% azotu, 20% pięciotlenku fosforu, 30% tlenku potasu oraz 5% siarki. W nawożeniu azotowym w pierwszej dawce przedsiewnie zastosowano Canwil zawierający 27% azotu amonowego i azotanowego 4% tlenku magnezu oraz 6,5% tlenku wapnia w dawce 300kg/ha. Buraki zostały zasiane 1 kwietnia. Posiano odmianę Pacific. W momencie pojawienia się pierwszych chwastów wykonano zabieg herbicydowy, w który zastosowano:
Bettix Combi 1,7 l/ha. Zabieg wykonano 16 kwietnia.
Drugi zabieg wykonano 26 kwietnia, zastosowano:
Bettix combi 1,8l/ha
Venzar 500 SC 0,2l/ha.
Również rzepaki w przededniu kwitnienia są w dobrej kondycji. Niskie temperatury nie wyrządziły dużo szkód, a dostateczna ilość wody wiosną powoduje, że rzepaki szybko nadrobiły straty. Późne odmiany jeszcze nie zaczęły kwitnąć, wczesne już kwitną. Na polu, na którym dokonaliśmy lustracji plantacji odpowiednia agrotechnika ochroniła plantacje przed ujemnymi skutkami przezimowania, przed insektycydami jak i chorobami grzybowymi. Na polu wykonano siew 19-20 sierpnia, wybrano dwie odmiany Ragnar i Simona. Zostało wykonane nawożenie przedsiewne Ultra 8 – 300 kg/ha. Trzy dni po siewie został zrobiony doglebowo oprysk na chwasty dwuliścienne (Navigator0,25 l/ha, Butisan 1 l/ha, Comano 0,1 l/ha, Atrolan 0,5 l/ha). 22 sierpnia wykonano ochronę fungicydową z dodatkiem wieloskładnikowego nawozu. Jesienią został zrobiony oprysk na jednoliścienne, dodatkowo bor oraz ochrona insektycydowa. 20 stycznia wysiano sól potasową oraz Korn-kali 200kg/ha. W pierwszej dawce i w drugiej dawce zostało podane 180 kg N/ha. Na końcu marca wykonano ochronę insektycydową oraz nawożenie dolistne mocznik, siarczan i bor. Ostatnim zabiegiem była ochrona fungicydowa, 21 kwietnia. Obecnie rzepaki dopiero zaczynają kwitnąć, trzeba lustrować plantacje, ponieważ mogą się pojawić naloty słodyszka. Próg szkodliwości w okresie zwartego kwiatostanu 1-2 chrząszczy na 1 roślinie, a w fazie luźnego kwiatostanu 3-5 chrząszczy na 1 roślinie.
NŁ