poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Rośliny bobowate grubonasienne w Biskupcu

-REKLAMA-spot_img

21 listopada uczestniczyliśmy w szkoleniu zorganizowanym przez COBORU SDOO we Wrócikowie i firmę Sowul & Sowul Sp. z o.o. Spotkanie odbyło się w Biskupcu w województwie warmińsko – mazurskim. Tematyką spotkania był dobór odmian, ochrony i agrotechniki uprawy roślin bobowatych grubonasiennych w ramach inicjatywy białkowej COBORU.  Po frekwencji podczas spotkania widać było, że tematyka bardzo trafiona i na czasie. W ostatnich latach uprawa roślin bobowatych jest szeroko propagowana i promowana i ze względu na właściwości fitosanitarne i ze względu na bezpieczeństwo białkowe. Prelegenci min. mgr inż. Przemysław Sowul, dr Stanisław Stawiński z Hodowli Roślin Smolice, mgr Inż. Henryk Pastuszek z COBORU SDOO we Wrócikowie, mgr inż. Piotr Stopyra z Hodowli Roślin Strzelce zgodnie podkreślali, że priorytetem jest praca nad materiałem siewnym, który pochodził będzie z odmian zarejestrowanych i hodowanych w Polsce. Odmian sprawdzonych u nas i przystosowanych do naszych warunków klimatycznych.

W spotkaniu uczestniczył dyrektor SDOO w Krzyżewie (woj. podlaskie) dr Bronisław Puczel oraz dr Jolanta Puczel, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z upraw roślin białkowych na Podlasiu.

Ważnym zadaniem przed, którym stoją rolnicy jest nauczenie się uprawy roślin białkowych na nowo i szkolenie w Biskupcu dało początek tej nauce.

Gdzie szukać szkodników?

Uczestnicy szkolenia wyczekiwali wystąpienia prof. dr hab. Bożeny Kordan z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie, która zawsze w swoich wystąpieniach potrafi barwnie przedstawić i scharakteryzować każdego szkodnika i wyczula na co powinniśmy zwrócić uwagę, czego i gdzie szukać będąc na polu i jak z tym walczyć. Profesor Kordan  podkreśliła, że bardzo często popełniamy błędy diagnozując szkodniki, występujące na roślinach, bo po prostu je mylimy. A co za tym idzie wykonujemy zabieg nie w tym terminie, w którym powinniśmy wykonywać, tzn. za wcześniej, albo za późno. Właściwe zdiagnozowanie szkodnika jest dla nas wszystkich bardzo ważne ponieważ straty, które powodują szkodniki są czasami ogromne. Nie powinniśmy polegać tylko na wiedzy i zaleceniach doradcy oferującego nam środki. Uprawiając daną roślinę musimy się nad nią często już od samych wschodów pokłonić i musimy prowadzić bardzo dokładną lustrację naszych plantacji.

Podczas panelu dyskusyjnego kończącego szkolenie rolnicy podkreślali, że liczą na więcej tak merytorycznych spotkań na tematy dotyczące roślin białkowych. |MKR

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

24,041FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,800SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników