wtorek, 20 lutego, 2024

Rosja zgadza się przedłużyć umowę zbożową, ale tylko o 60 dni

spot_img

Już 18-go marca kończy się 120 dniowy okres (drugi z rzędu) obowiązywania „umowy zbożowej”. Społeczność międzynarodowa i Ukraina apelują do Rosji o przedłużenie, a nawet rozszerzenie wspomnianej umowy. Tym czasem Rosja próbuje uzyskać przy tej okazji korzyści dla własnego eksportu.

Podczas poniedziałkowych (13.03.2023) negocjacji z przedstawicielami ONZ rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin zakomunikował, że Rosja zgadza się na przedłużenie umowy zbożowej, ale tylko na 60 dni. Dalsze stanowisko zostanie ustalone w zależności od rzeczywistych postępów w normalizacji rosyjskiego eksportu rolnego w tym płatności bankowych, logistyki transportu, ubezpieczeń, odmrożenia działalności finansowej.

Przedstawiciel Rosji twierdzi, że „o ile komercyjny eksport ukraińskich produktów odbywa się w stałym tempie i przynosi Kijowowi znaczne zyski, o tyle na drodze rosyjskich eksporterów rolnych wciąż stoją bariery”.

Umowa zbożowa została zawarta w Stambule 22 lipca 2022 roku. ONZ, Ukraina, Turcja i Rosja podpisały dwa dokumenty o utworzeniu bezpiecznego korytarza dla eksportu zbóż z trzech ukraińskich portów (Czarnomorsk, Odessa i Jużne) oraz o zniesieniu barier w eksporcie rosyjskiej żywność i nawozów.

Unijne kontrakty na zboża odbiły w poniedziałek w górę po informacji, że Rosja stawia warunki w negocjacjach na temat dalszego funkcjonowania bezpiecznego korytarza zbożowego.

Źródło: ukragroconsult

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x