czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rosja może sprzedawać zboże z okupowanych terenów Ukrainy poprzez porty bałtyckie

spot_img

Ministerstwo Rolnictwa Litwy otrzymało informację, że zboże z okupowanych terytoriów Ukrainy może być sprzedawane przez Rosję przez porty Morza Bałtyckiego.

Rząd litewski wprowadził już środki wzmożonej kontroli

Ministerstwo Rolnictwa Litwy zaznaczyło, że planuje przeprowadzić kompleksową kontrolę zboża importowanego na Litwę z krajów o wysokim poziomie ryzyka, obejmującą analizę pochodzenia ziarna.

Brytyjskie laboratoria mają sprawdzać źródło pochodzenia zboża

W przypadku tej ostatniej analizy konsultujemy się z brytyjskim Departamentem Środowiska, Żywności i Rolnictwa, ponieważ tylko Wielka Brytania posiada laboratoria zdolne do sprawdzenia pochodzenia zboża.
Jak zauważył departament, kontrola wejdzie w życie w najbliższej przyszłości po uzgodnieniu wymogów metodologicznych.

Rosja czerpie zyski z eksportu zboża z terytoriów okupowanych

Ministerstwo Rolnictwa Litwy informuje, że 21 lutego otrzymało pismo od Ministra Rolnictwa Ukrainy, w którym wskazano, że Rosja czerpie zyski z eksportu zboża z okupowanych terytoriów Ukrainy do krajów trzecich, a jednym z możliwych sposobów eksportu skradzionego zboża jest wykorzystanie firm transportowych, cargo i portów krajów bałtyckich.

Otrzymane informacje traktujemy bardzo poważnie – Rosja nie powinna mieć możliwości korzystania z litewskiej infrastruktury i czerpania zysków ze sprzedaży ukraińskiego zboża
– podkreśla ministerstwo.

Źródło: 24tv.ua

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x