poniedziałek, 26 lutego, 2024

Rolniczy biogaz trafi na aukcję. Czy inwestycje w biogazownie ruszą pełną parą?

spot_img

Cały świat patrzy na ceny paliw i energii i zastanawia się co będzie dalej. Gospodarki uzależnione od surowców energetycznych z Rosji szukają alternatywnych dostawców takich jak Norwegia, jednak nie można zapomnieć, że mamy zasoby, które tylko czekają na wykorzystanie. Należy do nich między innymi biogaz! Jego produkcja stanowi szansę nad uniezależnieniem światowych gospodarek od wpływów Rosji. 

OZE jest koniecznością w obecnym kryzysie energetycznym

O kryzysie energetycznym trąbiono już kilka, a nawet kilkanaście lat temu. Ceny energii w przeciągu lat zaczęły rosnąć z uwagi na opłaty klimatyczne. Wojna na Ukrainie przyspieszyła tylko to co miałoby się zdarzyć za kilkanaście lat. Po rosyjskiej inwazji, ceny gazu na giełdzie wskoczyły powyżej 100 euro za megawatogodzinę. Wymierzone sankcje odwetowe na Europę oraz utrata kontroli przez Ukraińców nad stacją przesyłową przez którą płynie gaz na Zachód, dodatkowo spotęgowały już i tak ogromną niepewność oraz ryzyko utraty płynnych dostaw tego surowca. Nie da się ukryć, że płacimy dziś za złe decyzję rządzących, którzy zamiast wspierać krajową produkcję energii zdecydowali się na gigantyczne dostawy z Rosji. 

Ustawa odblokowująca rozwój produkcji energii z biomasy

OZE to konieczny element walki z wysokimi cenami energii, dlatego też w stronę obiecującego biogazu zwróciła się Unia Europejska – w nowym planie REPowerEU o wartości 300 miliardów euro. Nowy plan KE z zakresu energetyki, ma pozwolić na wyeliminowanie importu energii z Rosji w ciągu 5 lat. Opierać się ma na m.in. zwiększeniu oszczędności energii, rozbudowie odnawialnych źródeł energii i dywersyfikacji europejskich dostaw ropy i gazu. Stwarza to idealną okazję do budowy właśnie biogazowni, szczególnie tych mikro i małych, które świetnie nadadzą się do odzysku ciepła i generują energię zaspokajającą potrzeby gospodarstw. Z kolei tydzień temu do naszego sejmu trafił też projekt ustawy która mogłaby wesprzeć inwestycje w biogazownie. Zgodnie z nim, wytwórcy biogazu zostaną dopuszczeni do udziału w aukcjach jeszcze w tym roku. Dzięki temu możliwe będzie szybsze rozpoczęcie inwestycji w biogazownie. 

“Dzięki tej zmianie możliwe będzie przeprowadzenie aukcji dla biogazu jeszcze w 2022 r., co pozwoli na szybsze rozpoczęcie planowanych do realizacji inwestycji w źródła wytwórcze biogazu. Intensyfikacja rozwoju wytwarzania biogazu jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i krajowym” – uzasadnił zmiany rząd.

Polska może stanąć w czołówce producentów biogazu

Potencjał produkcji gazu z bioodpadów w Polsce jest niedoceniony. Obecnie w kraju mamy nieco ponad 120 biogazowni rolniczych, gdzie w Niemczech pomimo mniej rozwiniętego sektora przetwórstwa rolno-spożywczego produkującego ogromną ilość bioodpadów jest ich ponad 9000! Moc elektryczna zainstalowana w polskich biogazowniach to nieco ponad 125 MW, co bardzo mocno (i na naszą niekorzyść) kontrastuje z ok. 9 tys. biogazowni niemieckich z zainstalowaną mocą ok. 6000 MW. A przecież Polska ma o ok. 1,5 mln ha większą powierzchnię wykorzystywaną w celach rolniczych! 

Pomimo wzrostu zainteresowania inwestycjami w biogazownie nadal mierzymy się z konfliktem społecznym. Wciąż w pewnych grupach, w trakcie konsultacji społecznych podnoszony jest argument, że biogazownia może generować okolicznym mieszkańcom uciążliwości, m.in. w postaci odoru. 

“W prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej instalacji, nie mają miejsca żadne tego typu kwestie, a biogazownia przynosi jedynie korzyści – w postaci energii, ciepła, zagospodarowania odpadów rolniczych oraz pofermentu – produktu ubocznego procesu, który świetnie sprawdza się jako nawóz” – mówi Marcin Polit, kierownik projektów z Xylem Water Solutions Polska.

Biogazownie kluczem do samowystarczalności?

Tocząca się wojna tuż za naszą wschodnią granicą uświadomiła nam wszystkim jak ważna jest samowystarczalność energetyczna w kraju w którym żyjemy. Inwestowanie w systemy gromadzenia i zarządzania biogazem, z pewnością dają szansę na zwiększenie niezależności od importu gazu ziemnego z Rosji. 

“Nawet średnie gospodarstwo zajmujące się hodowlą zwierząt, może wybudować taki obiekt i z naszego doświadczenia wynika, że tego typu inwestycja zwróci się już po kilku latach, najczęściej po ok. 5” – dodaje Marcin Kociniak, Business Development Manager, Xylem Water Solutions Polska.

O firmie XYLEM

Xylem to jeden z operatorów, który zapewnia infrastrukturę sprzętową do pozyskiwania biogazu i optymalizacji jego wykorzystania. Systemy gromadzenia biogazu i zarządzanie obornikiem (m.in. pompy i mieszadła), które oferuje i rozwija firma, pozwalają, aby energia wytwarzana z biogazu była nie tylko w pełni kontrolowalna, ale i produkowana w sposób bezpieczny i zoptymalizowany. Alternatywna energetyka i wykorzystanie zalet procesu fermentacji metanowej zarówno wpływa na oszczędność komercyjną, jak i obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw inwestujących w biogaz. Urządzenia firmy Xylem Water Solutions Polska doposażały w tym zakresie między innymi biogazownię rolniczą Falknowo, przyczyniając się jednocześnie w praktyce do rozwoju wykorzystania i samego sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce.

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x