środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rolnicy z Piotrkowa zawiedzeni. Ministerstwo nieprzygotowane?

spot_img

Dziś przedstawiciele NSZZ RI „Solidarność” z Piotrkowa Trybunalskiego i powiatów ościennych, już po raz drugi zasiedli do negocjacyjnego stołu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim. Głównym tematem rozmów było nieuwzględnienie rolników prowadzących chów trzody chlewnej w cyklu otwartym przy wypłacie jednorazowej pomocy dla gospodarstw rolnych, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19.

– Tak jak pierwszą turę rozmów sprzed tygodnia oceniam jako trudną, tak ta dzisiejsza była głęboko niezadowalająca – relacjonuje z oburzeniem Janusz Terka, rolnik i działacz NSZZ RI „Solidarność” z Piotrkowa Trybunalskiego. – Po pierwsze strona ministerialna nie potrafiła określić o jakich pieniądzach mówimy, co bardzo źle świadczy o jej przygotowaniu do dzisiejszych rozmów. Po drugie uczestniczący w rozmowach rolnicy, którzy nie prowadzą chowu w cyklu otwartym wcale nas nie poparli! A na dodatek,  wbrew wcześniejszym zapewnieniom ministerstwa rolnictwa nie dopuszczono nas – rolników z Piotrkowa Trybunalskiego do ostatecznego głosowania nad wnioskami. Jaka to jest więc rolnicza „Solidarność”?! Jakie „porozumienie rolnicze” przy ministrze?!pyta z oburzeniem Janusz Terka.

Dopiero początek protestów?

Opinię tę podziela także inny uczestnik dzisiejszych rozmów: Piotr Marcinkowski, również rolnik i działacz NSZZ RI Solidarność.
– Bardzo źle się stałomówi Piotr Marcinkowski.Ale my nie rezygnujemy. Nie kończymy tematu. Wręcz przeciwnie. Teraz zastanowimy się co robić dalej. Zbierzemy siły do dalszego działania w naszej słusznej sprawie.

Obaj rolnicy podkreślają też, że w ich opinii to dopiero początek eskalacji, a trwająca obecnie sesja Sejmu RP z pospiesznie zwoływaną Sejmową Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także z prawdopodobnym nocnym glosowaniem, tylko jeszcze sytuację zaostrzy.    

Przypomnijmy: w ubiegły poniedziałek rolnicy spotkali się z Ministrem po raz pierwszy a temat nie został zamknięty. Natomiast w środę 9 września br. rolnicy z Piotrkowa Trybunalskiego przeprowadzili strajk ostrzegawczy, w którym uczestniczyło około 300 rolników i 80 ciągników. 

Więcej pisaliśmy tutaj.

Źródło i foto: NSZZ RI „Solidarność”

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x