sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Rolnicy mówią co myślą!

spot_img

3,5 tysiąca rolniczych postulatów, największy bo 30 procentowy udział uwag od indywidualnych rolników i mieszkańców wsi, a także duże zainteresowanie ze strony wielu rolniczych organizacji branżowych i instytucji – to najważniejsze wnioski płynące z podsumowania I etapu Konsultacji społecznych projektu krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, które trwały od 18 grudnia br. a zakończyły się w poniedziałek, 15 lutego br. 

– Dziękuję rolnikom i wszystkim osobom związanym z rolnictwem i obszarami wiejskimi za tak duże zainteresowanie konsultacjami – powiedział podczas dzisiejszej (18 lutego br.), konferencji prasowej podsumowującej konsultacje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. –  Świadczy to o dużej dojrzałości środowiska i poważnym podejściu do poruszanych problemów. Przygotowując projekt skupialiśmy się na trzech zasadniczych kwestiach: sposobach wsparcia dla małych i średnich gospodarstw, wsparciu dla dobrostanu zwierząt i wymianie pokoleń w gospodarstwach z naciskiem na zachęty dla młodych ludzi by pozostali na wsi i w rolnictwie.

Młodzi, ekoschematy, infrastruktura  

Najwięcej rolniczych postulatów i uwag dotyczyło form wsparcia dla młodych rolników, łącznie z zachętami do pozostania na wsi i w gospodarstwach. Rolnicy odnieśli się też do ekoschematów i spraw związanych z kosztami finansowymi wprowadzania proekologicznych zmian w polskim i europejskim rolnictwie. Rolników interesowały także działania i wsparcie dla rozwoju wiejskiej infrastruktury technicznej i poprawy jakości życia na wsi. 

Będzie szczegółowy raport 

– Należy wiedzieć, że to dopiero wstępne podsumowanie I etapu konsultacji nad projektem krajowego Planu Strategicznego – wyjaśniła Joanna Gierulska, Dyrektor Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej MRiRW. – Teraz czeka nas przygotowanie i ogłoszenie szczegółowego raportu dotyczącego uwag zgłoszonych podczas konsultacji. Kolejny krok to uwzględnienie wniosków rolników, a następnie przystąpimy do II etapu konsultacji, podczas którego rolnicy i  branżowcy będą mogli wypowiedzieć się na temat jakości dokonanych zmian i poprawek.

Co z dobrostanem?

Dlatego też zarówno Minister Puda jak i Dyrektor Departamentu nie odnieśli się dziś szczegółowo do wielu spornych kwestii: np. do zobowiązania nieodstawiania zwierząt do podmiotów wykonujących ubój rytualny jako warunku możliwości ubiegania się dofinansowanie dla dobrostanu zwierząt, a także do kosztów związanych z realizacją ekoschematów. 
Minister zapewnił też, że formularze konsultacyjne pozostaną nadal otwarte, a uwagi można nadal zgłaszać

II etap: maj – czerwiec

Dodajmy, że II etap konsultacji w podobnej jak obecnie formie, zaplanowano na maj lub czerwiec bieżącego roku. Projekt zostanie też uzupełniony o część budżetowo-działaniową, której obecnie nie posiada. II etap konsultacji i pełna forma krajowej strategii powinna być gotowa we wrześniu br. W dalszej kolejności, do listopada planem strategicznym zajmie się m.in. Sejm i Senat. Natomiast akceptacja polskiego Planu Strategicznego dla WPR przez władze Unii Europejskiej powinna nastąpić w maju 2022 roku. Plan Strategiczny i WPR odnoszą się do lat 2023 – 2027. Dodajmy, że krajowe plany strategiczne poszczególnych państw członkowskich UE będą podstawą kształtowania Wspólnej Polityki Rolnej, a szczególnie form pomocy finansowej dla rolnictwa.  

Źródło i foto: MRiRW
   

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x