czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rolnictwo regeneratywne w Polsce – zaproszenie na konferencję

spot_img

EIT Food czyli Europejski Instytut Innowacji i Technologii ma przyjemność zaprosić rolników, przedstawicieli organizacji zrzeszających rolników, lekarzy weterynarii, przetwórców produktów rolnych oraz wszystkich zainteresowanych na konferencję promującą rolnictwo regeneratywne w Polsce, która odbędzie się 26 listopada 2020 roku w godzinach 9:00-14:30 on-line.

Zarejestruj się TUTAJ (https://docs.google.com/forms/d/1iffDXZQsr_hrYmQmbNNo-0ksWXCWhIvqipARYMGZu2o/)

Interaktywna konferencja składać się będzie z trzech bloków prezentacji, z których każda zwieńczona zostanie sesją pytań i odpowiedzi.

ROLNICTWO REGENERATYWNE

W pierwszej części konferencji wprowadzeni zostaniemy do teamtyki rolnictwa regeneratynwego dzięki prezentacjom dr Roberta Borek z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach. Prof. Marek Marks z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odpowie na pytanie, czy rolnictwo regeneratywne jest modą, czy potrzebą? Prof. Jerzy Czembor z Instytutu Hodowli i Alimatyzacji Roślin (IHAR) Państwowego Instytutu Badawczego podkreśli kluczowne znaczenie bioróżnorodności w rozwijaniu systemów rolnictwa regenertywnego, a dr Stanisław Świtek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zabierze nas w podróż dookoła świata w celu poznania regeneratywnych gospodarstw rolnych.

TEORIA SPOTYKA PRAKTYKĘ

W drugiej części konferencji połączymy podstawy teoretyczne z praktyką. Pani Małgorzata Bojańczyk z Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” opowie o tym jakie możliwości i wyzwania dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego stwarza Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej. Pan dr Jerzy Próchnicki również reprezentujący „ASAP” pokaże, że myślenie całościowe jest kluczem do zrównoważenia i sukcesu w rolnictwie. Tą część wydarzenia zakończy prezentacja dr Radosława Kowalskiego z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, który zabierze nas na podróż w głębiny wiedzy przedstawiając najnowsze osiągnięcia technologiczne i koncepcyjne w obszarze rybactwa regeneratywnego na świecie.

POLSCY ROLNICY REGENERATYWNI

W trzeciej części konferencji głos oddamy praktykom rolnictwa regenertywnego w Polsce: Panu Tomaszowi Jakielowi, właściciela regenertywnego gospodarstwa rolnego Lubuskie Angusowo, oraz Panu Krzysztofowi Kowalskiemu, regeneratywnemu producentowi oleju lnianego oraz wieprzowiny. Już teraz zachęcamy Państwa do zapoznania się z pracą Pana Tomasza za pośrednictwem profilu na Facebook (https://www.facebook.com/LubuskieAngusowo/) oraz kanału YouTube Lubuskie Angusowo (https://www.youtube.com/channel/UCT1nm6RWgkM-dh6Ac0hfAwA) oraz z działalnością Pana Krzysztofa za pośrednictwem strony internetowej Oleje Kowalski (http://www.olejekowalski.pl/) – działalnością, która wyróżniona doceniona w Konkursie Rolnik Roku regionu Morza Bałtyckiego 2018 (https://www.wwf.pl/aktualnosci/znamy-polskiego-zwyciezce-konkursu-na-rolnika-roku-regionu-morza-baltyckiego).

WYPEŁNIJ ANKIETĘ NT. ROLNICTWA WĘGLOWEGO

Rolnictwo regeneratywne bardzo mocno powiązane jest z rolnictwem węglowym. Zachęcamy do podzielenia się Państwa opinią na temat rolnictwa węglowego za pośrednictwem tej ankiety (https://bit.ly/2HP0t8e). Dzięki udziałowi w ankiecie znajdą się Państwa gospodarstwa znajdą się w grupie pierwszych w Polsce, które będą mogły otrzymać płatności węglowe.

Jeśli interesuje Cię temat rolnictwa regeneratywnego, nie możesz przegapić naszego spotkania 26 listopada 2020 w godzinach 9:00-14:30!

Zarejestruj się na wydarzenie TUTAJ (https://docs.google.com/forms/d/1iffDXZQsr_hrYmQmbNNo-0ksWXCWhIvqipARYMGZu2o/).

EIT Food to największa europejska inicjatywa w zakresie innowacji w żywności, mająca na celu budowanie zrównoważonego sektora rolno-spożywczego odpowiadającego na wyzwania przyszłości. Inicjatywa zbudowana jest jako konsorcjum kluczowych biznesowych uczestników rynku spożywczego, start upów, ośrodków badawczych i uniwersytetów z całej Europy. Jest jedną z ośmiu społeczności Wiedzy i Innowacji wspieranych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależnego organu UE stworzonego w 2008 roku w celu promowania innowacji i przedsiębiorczości w Europie.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x