poniedziałek, 26 lutego, 2024

Rekordowo słaby złoty podnosi krajowe ceny paliw

spot_img

Lekka korekta wzrostowa cen ropy nie miałaby większego wpływu na krajowe ceny, tym bardziej, że  notowania giełdowe surowca znajdują się w długoterminowym trendzie spadkowym. Niestety dalsze osłabienie złotego do dolara, który na środowym fixingu NBP kosztował powyżej 5 zł, przekłada się na droższe zakupy surowca przez rafinerie i dużo droższy import paliw gotowych.  W efekcie w cennikach hurtowych i detalicznych pojawiły się niewidziane od kilku tygodni wzrosty cen wszystkich paliw. We wrześniu diesel taniał szybciej od benzyny, stąd różnica cen ON i Pb95 spadła do ciągle dużych 90 gr/l. Mimo odbicia w górę w ostatnim tygodniu, w skali września ON traci jeszcze w hurcie 54 gr, a 95-ka 23 grosze na litrze (bez VAT).

Ceny na stacjach paliw

Według e-Petrol w połowie 39-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,29 zł/l i 7,16 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena popularnej 95-ki wzrosła o 7 groszy, a cena diesla zwiększyła się o 2 grosze na litrze. Nadal ON jest o prawie 90 gr/l droższy od benzyny.

Cena średnia autogazu wzrosła w tym czasie o 2 grosze i wyniosła 3,09 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 28-09-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,14 zł/l (+6 gr/l);
• Pb95: 6,29 zł/l (+7 gr/l);

• ON: 7,16 zł/l (+2 gr/l);
• LPG: 3,09 zł/l (+2 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

Warto w tym miejscu zauważyć, że faktyczne zakupy paliw na stacjach mogą być tańsze, a to za sprawą 30-groszowego upustu wakacyjnego, który został przedłużony na stacjach Lotos do końca września.

Wcześniejsze duże  przeceny benzyn sprawiły, że paliwo to jest w detalu tylko 45 gr/l (8%) droższe niż przed rokiem. Niestety diesel, który był rok temu tańszy od benzyny, podrożał na stacjach w skali roku aż o 1/4.

Zmiany cen paliw w skali roku:

Ceny paliw w kraju:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x