Inflacja w lutym spadła do 8,5 proc. w skali roku z 9,4 proc. odnotowanych w styczniu — wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Rządowa Tarcza Antyinflacyjna chwilowo zatrzymała wzrost cen ale nie w odczuwalnym stopniu.
Inflacja wyższa niż prognozy ekonomistów
Inflacja według GUS była w lutym wyższa, niż oczekiwali ekonomiści. Średnia prognoz wskazywała, że wskaźnik wyniesie 8,1 proc. Pomimo obniżki VAT-u konsumenci płacili i tak o 8,5 proc. więcej za produkty spożywcze w stosunku do zeszłego roku. Dużo więcej płaciliśmy za oleje i nabiał a także mięso i makarony.
GUS zrewidował także dane o inflacji w styczniu. Według nich wynosiła ona 9,4 proc. GUS przeliczył styczniową inflację jeszcze raz ze względu na zmiany w tzw. koszyka inflacyjnego – czyli w strukturze wydatków gospodarstw domowych w poprzednim roku. Zwiększył się w niej udział wydatków na transport, z 8,88 proc. w 2021 r. do 9,54 proc. obecnie. Według wstępnych danych za styczeń ceny rosły w tempie 9,2 proc.
Według sondażu ponad 60% Polaków nie widzi w sklepach niższych cen po obniżce VAT-u na żywność. Niestety nadchodzące miesiące to pewny, dalszy wzrost cen produktów spożywczych i usług. Przywrócenie VAT-u do pierwotnej formy będzie bardzo odczuwalne w naszych portfelach.
O tym, jak będzie kształtować się inflacja w kolejnych miesiącach, zdecyduje przebieg wojny w Ukrainie i to, jak na niego będzie reagował światowy rynek surowców i żywności.
źródło:300gospodarka.pl
Zdj:pixabay