niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Punkty skupujące nie przyjmują mokrej kukurydzy. Polskie ziarno wypierane jest przez ukraińskie

spot_img

Zbiory kukurydzy jeszcze nie dobiegły końca, a już teraz rolnicy zmagają się z dużym kłopotem w zbyciu mokrego ziarna. Magazyny są pełne ziarna z Ukrainy, a punkty skupujące oferują zbyt niskie stawki. Rolnicy wbrew zapewnieniom Ministra Rolnictwa Henryka Kowalczyka sprzed kilku miesięcy zostali postawieni w bardzo trudnej sytuacji.

Punkty skupujące nie przyjmują mokrej kukurydzy. Polskie ziarno wypierane jest przez ukraińskie 
zdj: Archiwum AP

Rolnicy mają problemy ze zbyciem mokrej kukurydzy

Jak przekazała Izba Zbożowo-Paszowa w swoim newsletterze, zbiory kukurydzy w kraju ciągle nie zostały zakończone. Na Podlasiu, Zamojszczyźnie, Lubelszczyźnie, a także w centrum kraju nadal sporo kukurydzy stoi na polach. Osiągane plony są zadowalające, ale obecnie zbierane ziarno charakteryzuje się dużą wilgotnością. Jak dowiadujemy się dalej, w obliczu problemów ze sprzedażą kukurydzy suchej dużo firm skupowych ograniczyło skup mokrego ziarna. Z racji niskich cen skupu i trudności ze sprzedażą wielu rolników decyduje się na przechowywanie kukurydzy w rękawach.

Polska kukurydza jest zbyt droga

Izba zwróciła również uwagę, że Polskie ziarno w dalszym ciągu jest zbyt drogie, co czyni jego eksport nieopłacalnym (ukraińskie ziarno jest dużo tańsze). Zdaniem ekspertów w celu uniknięcia bardzo dużej nadwyżki ziarna pszenicy i kukurydzy na koniec bieżącego sezonu 2022/2023, konieczne będzie przyspieszenie tempa eksportu ziarna w II połowie sezonu.

 „W obecnych uwarunkowaniach rynkowych do tego potrzeba akceptacji niższych cen przez sprzedających”. – dodano.

Apel o interwencyjny skup kukurydzy 

W związku z tą wyjątkowo trudną sytuacją, prezes LIR Gustaw Jędrejek złożył wniosek o interwencyjny skup zbóż. Ma on zdjąć nadwyżki i ustabilizować rynek zbóż. Zdaniem Lubuskiej Izby Rolniczej uruchomienie i koordynacja takiego skupu mogłoby leżeć po stronie Krajowej Grupy Spożywczej przy współudziale podmiotów prywatnych, które posiadają odpowiednią infrastrukturę techniczną oraz zaplecze magazynowe.

Sytuacja wymaga jak najszybszej interwencji. Jakie kroki i czy w ogóle zostaną podjęte tego dowiemy się wkrótce.

źródło: LIR; Izba Zbożowo-Paszowa

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x