Co znajdziesz w artykule?
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 3. i 4. ogniska ptasiej grypy (HPAI) w Polsce w 2021 r. Tym razem w województwach: warmińsko-mazurskim i lubuskim. Kolejne miejsce wystąpienia choroby znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim.
Wirus na fermie w Radostowie
Ognisko HPAI nr 3. w 2021 r. wykryto w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 1 964 gęsi reprodukcyjnych w wieku 6 miesięcy. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Radostowo, w gminie Jeziorany, powiat olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie.
Ptasia grypa w stadzie ponad 15 tys. indyków
Ognisko HPAI nr 4. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 15 600 indyków rzeźnych w wieku 16,5 tygodni. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Staw, w gminie Lubiszyn, powiat gorzowski, woj. lubuskie.
Jak zapewnia Główny Lekarz Weterynarii, w gospodarstwach, tych zostały już wdrożone procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, a określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Ponadto, w promieniu 10 km wokół ognisk choroby wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone.
Ognisko pod Inowrocławiem
Natomiast wczoraj, 14 stycznia br., Wojewoda Kujawsko-Pomorski poinformował o potwierdzeniu ogniska ptasiej grypy w powiecie inowrocławskim, w jednym z gospodarstw utrzymujących indyki. Utrzymywano tam około 30 tysięcy ptaków. Potwierdzenie obecności wirusa ptasiej grypy (HPAI) służby weterynaryjne otrzymały w środę 13 stycznia. Wojewoda Kujawsko-Pomorski powołał sztab kryzysowy. Podjęto też działania zabezpieczające i neutralizujące zagrożenie, a w promieniu 3 km od ogniska ptasiej grypy wyznaczono obszar zapowietrzony. Natomiast w promieniu 10 km obszar zagrożony ptasią grypą.
Źródła: GIW, UW Kujawsko-Pomorskiego