środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Pszenica oddaje w tym tygodniu ubiegłotygodniowe wzrosty po obu stronach Atlantyku

spot_img

Po solidnym wzroście w ubiegłym tygodniu, pszenica handlowana w Paryżu i na giełdzie w Chicago wróciła w środę (02.02.2022) w okolice minimów z połowy stycznia. Od początku tygodnia unijny kontrakt na to zboże potaniał o 5% (-14,5 eur/t) do ok. 264 eur/t. W tym czasie amerykańska pszenica SRW straciła na wartości 4% (-11,5 usd/t). Lekkie uspokojenie sytuacji w stosunkach ukraińsko-rosyjskich przekłada się na niższe ceny zbóż. Wydaje się, że inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę nie będzie przynajmniej w czasie olimpiady zimowej w Chinach. Bardzo konkurencyjny eksport pszenicy i kukurydzy z basenu Morza Czarnego odbiera część rynków zbytu krajom UE i Stanom Zjednoczonym.

Unijnej pszenicy dodatkowo szkodzi skokowe umocnienie euro do dolara w ostatnich dniach, a amerykański kontrakt tanieje wraz z poprawą warunków pogodowych na terenach upraw twardej czerwonej pszenicy ozimej. W Paryżu i Chicago ceny pszenicy wróciły w pobliże dołka z połowy stycznia.

Niższe ceny pszenicy ciągną za soobą w dół notowania kukurydzy, która osłabiła się od ubiegłego piątku o ponad 2% do 251 eur/t w Paryżu i do 245 usd/t w Chicago. Amerykańska kukurydza korzystała do niedawna ze wzrostów cen soi, ale straciła w środę (02.02.2022) na wartości pod presją tygodniowych danych pokazujących mniejszą produkcję etanolu i jednoczesny wzrost zapasów.

Niższe prognozy zbiorów w Ameryce Południowej sprzyjają notowaniom soi

Trend wzrostowy kontynuowała do środy jedynie soja. Kontrakt ten były w środę najdroższy od połowy 2021 roku (568,1 usd/t), po wzroście o ponad 5% od początku tygodnia. Wysokim cenom sprzyja stały silny popyt eksportowy na amerykańskie nasiona, zwłaszcza ze strony Chin przy spadających oczekiwaniach zbiorów u konkurentów z Ameryki Południowej.

Unijny rzepak ze starych zbiorów (termin majowy) kosztował w środę 716 eur/t i był tylko minimalnie droższy w porównaniu z piątkowym zamknięciem. Dzisiaj (czwartek) rzepak taniej nadal. Rzepak ze zbiorów 2022 (seria na sierpień) jest wyceniany o dokładnie 100 euro/t poniżej starych nasion.

W czwartkowe południe spadki notowań dotyczą już wszystkich kontraktów na zboża i oleiste i zapewne tak zakończy się sesja.

RZUR OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 02.02.2022):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Parż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x