piątek, 3 lutego, 2023
spot_imgspot_img

PSL przedstawiło własną tarczę antykryzysową

-REKLAMA-spot_img

Polskie Stronnictwo Ludowe jednoznacznie negatywnie odniosło się do  zaproponowanego przez rząd pakietu rozwiązań nazywanego „Tarczą antykryzysową”. Zdaniem PSL propozycje w niej zawarte nie spełniają oczekiwań sektora rolnego.

 

Zaproponowany przez rząd pakiet rozwiązań nazywany „tarczą antykryzysową”, nie spełnia oczekiwań ani pracowników, ani pracodawców – stwierdził lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.Jest, niestety, tarczą z tektury, a nie z tytanu! Ludowcy przedstawili krok po kroku, jakie działania należy podjąć, aby uchronić nasz kraj przed finansową katastrofą. My postulujemy wprowadzenie jednej, najważniejszej zmiany natychmiast – zaprzestania poboru składek i podatków: PIT, CIT, ZUS oraz jak najszybszy zwrot VAT dla przedsiębiorców.  

 

Umorzenia, zasiłki i wsparcie

W powyższym kontekście, ludowcy przedstawili też własny pakiet posunięć, które należałoby podjąć w obecnej sytuacji.

Tarcza antykryzysowa według PSL winna składać się z następujących propozycji:

  1. Bezwzględne umorzenie podatków (także od nieruchomości) oraz składek na ubezpieczenie społeczne.
  2. Umorzenie rat kredytów i pożyczek dla osób w najtrudniejszej sytuacji. Wprowadzenie takich samych zasad w każdym banku.
  3. Wprowadzenie zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 15. roku życia (a nie tylko do 12. roku życia).
  4. Wsparcie w wysokości płacy minimalnej dla wszystkich pracowników, także samozatrudnionych oraz pracujących na umowach zlecenie i o dzieło.
  5. Wprowadzenie kredytów z zerowym oprocentowaniem z BGK oraz Funduszu Pracy.
  6. Wsparcie w wysokości płacy minimalnej dla polskich rolników, którzy ucierpieli z powodu koronawirusa.
  7. Ustanowienie rządowego wsparcia na poziomie minimum 15 mld zł.
  8. Wprowadzenie rekompensat z budżetu Państwa dla samorządów z powodu utraty wpływów podatkowych.
  9. Wprowadzenie zasady stałego konsultowania rządowych propozycji w trybie pilnym, ze związkowcami oraz organizacjami pracodawców i samorządowcami.

Większość z powyższych propozycji to sugestie dalej idące niż te, które zawarł rząd w swojej „tarczy antykryzysowej”, w której Rada Ministrów przyjęła ogólną strategię prymatu obniżeń stawek zobowiązań i rozkładu ich w czasie nad bezwzględnymi umorzeniami.

 

Fundusz Wzajemnej Pomocy

Ponadto ludowcy przygotowali i zgłosili w Sejmie projekt  utworzenia specjalnego Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Fundusz ma stworzyć możliwości prawne gwarantujące producentom rolnym stabilizację dochodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej, szczególnie w przypadku znacznego ich obniżenia. Dotyczy to również braku możliwości uzyskania zapłaty za sprzedane produkty od podmiotów, które w obecnej sytuacji stały się niewypłacalne.  Jednakże Biuro Analiz Sejmowych krytycznie ocenia pomysł PSL i podkreśla, że rozwiązania zawarte w projekcie nie zrealizują założonego celu, a ich wprowadzenie może pociągnąć za sobą negatywne skutki.

Dodajmy, że Fundusz Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych jest też odpowiedzią PSL na protesty rolników głęboko zaniepokojonych spadkiem cen skupu żywca, warzyw i owoców. Niebawem projekt będzie przedmiotem obrad i głosowania w Sejmie.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: PSL, PAP
Foto: Pixabay
 

 

 

 

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

24,041FaniLubię
9,709ObserwującyObserwuj
16,900SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników