W fazę opiniowania na szczeblu rządowym wszedł projekt rozporządzenia rozszerzający obowiązek raportowania cen na rynkach rolnych. Przepisy umożliwią zbieranie danych o cenach na poszczególnych etapach łańcucha dostaw żywności. Głównym celem jest przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom handlowym w łańcuchu dostaw żywności.
Unijne przepisy od stycznia
W 2016 r. Parlament Europejski wezwał wszystkie zainteresowane sprawą strony do wzmocnienia przejrzystości i lepszego informowania, głównie o cenach produktów rolno-żywnościowych na wszystkich etapach łańcucha, a także do wzmocnienia organów i narzędzi pozyskiwania informacji z rynku. Efektem ma być terminowe przekazywanie rolnikom i organizacjom producenckim dokładnych danych rynkowych. Nowe, rozszerzone unijne przepisy sprawozdawcze wejdą w życie 1 stycznia 2021 r. Do tego czasu państwa członkowskie muszą przygotować i wdrożyć niezbędne rozwiązania prawno-organizacyjne umożliwiające ich realizację. Stąd też rządowe prace w Polsce.
Ceny i przepływ towarów
Zbierane dane rynkowe dotyczyć będą poziomu cen i wielkości obrotu w zakresie: skupu, zakupu, sprzedaży – giełdowej, targowiskowej, hurtowej – od producenta i importera. Dane pochodzić mają z rynków: wołowiny i cielęciny, wieprzowiny, zbóż; drobiu, mleka i produktów mlecznych, jaj spożywczych, cukru oraz produktów rolnictwa ekologicznego; baraniny; włókna lnianego i konopnego oraz roślin wysokobiałkowych; owoców i warzyw; roślin oleistych, chmielu oraz tytoniu; pasz dla zwierząt i kwiatów. Udoskonalenie gromadzenia danych statystycznych posłuży też szczegółowej analizie mechanizmów kształtowania cen w całym łańcuchu dostaw produktów rolnych.
Ułatwi to podmiotom gospodarczym i instytucjom publicznym podejmowanie świadomych wyborów w oparciu o pogłębione zrozumienie mechanizmów i rozwoju sytuacji na rynku.
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Foto: Pixabay