wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Przedświąteczny tydzień obfitował we wzrosty notowań zbóż i oleistych

spot_img

Na giełdzie Euronext-Paryż najbliższa seria pszenicy podrożała w tygodniu 8-14.04.2022 aż o blisko 8% (+28 eur/t), a analogiczny kontrakt w Chicago zyskał ponad 4%. Wzrost cen pszenicy w Paryżu przyspieszył po tym jak w minioną środę egipski GASC kupił 230 tys. ton pszenicy, z czego 180 tys. ton pochodziło z Francji i 50 tys. ton z Bułgarii.

Po ok. 3% umocniły się w minionym tygodniu notowania kontraktów na kukurydzę po obu stronach Atlantyku.

Unijne kontrakty na ubiegłoroczną pszenicę, kukurydzę i rzepak (dostawa w maju) poruszały się w I dekadzie kwietnia w wąskim trendzie bocznym, znacznie poniżej marcowych historycznych szczytów. Dopiero po 10 kwietnia notowania unijnych kontraktów ruszyły wyraźnie w górę. W konsekwencji wycena najbliższej serii pszenicy wróciła ponad poziom 400 eur/t, a kukurydza kosztowała ponad 330 eur/t, czyli ciągle o ok. 20 euro poniżej marcowego szczytu.

Rzepak ze starych zbiorów pokonał w czwartek poziom 1000 eur/t!!!

Rzepak zamknął przedświąteczny tydzień ceną 1004,0 eur/t, co było najwyższym w historii zamknięciem serii najbliższej. Kompleks nasion oleistych (podobnie jak zboża) pozostaje pod wpływem wojny na Ukrainie, która i zahamowania eksport oleju słonecznikowego z tego kraju. Nasilenie walk we wschodniej i południowej części kraju oraz brak rozmów pokojowych sugerują, że w tym roku Ukraina odnotuje wyjątkowo niskie zbiory, a eksport będzie nadal mocno ograniczony.

USA więcej kukurydzy przeznaczą na biopaliwa!

Wsparciem dla ubiegłotygodniowego wybicia cen w górę, obok wojny na Ukrainie i fatalnego stanu dotkniętej suszą amerykańskiej pszenicy ozimej, były zapowiedzi Białego Domu podjęcia decyzji o wzroście wykorzystania biopaliw w walce z kryzysem energetycznym. Prezydent Biden chce, aby administracja USA zezwoliła na używanie E15 (benzyna o zawartości etanolu 15%) w okresie letnim, podczas gdy wcześniej zezwalała tylko na E10 w okresie letnim. Przy dotychczasowy regulacjach USA zużywały 36% swojej kukurydzy do produkcji biopaliwa, o po zamianach to zużycie jeszcze wzrośnie.

Inwestorzy finansowi wykorzystują kontrakty na towary rolne jako instrumenty ochrony przed inflacją.

Oczekiwane spowolnienie gospodarcze na świecie, będące efektem rosnących stóp procentowych, powinno wpłynąć na ograniczenie popytu na surowce, ale tylko w niewielkim lub żadnym stopniu na towary rolne.

Nowy tydzień w Chicago zaczął się od kontynuacji wzrostów!

W poniedziałek 18-kwietnia giełda w Paryżu była nieczynna, ale Amerykanie już handlowali. Tydzień za oceanem zaczął się od 2-3% wzrostów notowań zbóż i soi.

Okresowe zmiany notowań zbóż i oleistych – zamknięcie z 14.04.2022:

Dużo szybciej rosną w kwietniu wyceny nowych zbiorów zbóż i rzepaku.

W odróżnieniu od pozostających przez dłuższy czas w trendzie bocznym kontraktów na stare zbiory, ceny nowych dostaw systematycznie rosną od początku kwietnia. Różnica między starym, a nowym zbiorem kukurydzy zmniejszyła się do ok. 15 eur/t, a w przypadku pszenicy do 35 eur/t. Kukurydza z dostawą w listopadzie kosztowała 14-go kwietnia 317 eur/t, a pszenica z dostawą we wrześniu wyceniana była na 367 eur/t. Kontrakt na tegoroczny rzepak kosztował 860 eur/t (ponad 140 eur/t mniej niż stare nasiona). Wszystkie trzy unijne kontrakty futures z terminem dostawy po nowych zbiorach ustanawiają w połowie kwietnia swoje nowe historyczne szczyty.

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 14.04.2022):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x